Na ten moment mieszkańcy Praszki i okolic czekali ponad dwa lata. Po raz ostatni z krytej pływalni skorzystać mogli 28 września 2018 roku. Był to jednak obiekt stary, pamiętający koniec lat 70-tych ubiegłego wieku. Dziś, po gruntownej przebudowie i postawieniu w zasadzie od nowa całej konstrukcji, oficjalnie oddano do użytku nowoczesną pływalnię.
Pierwsi klienci pojawili się pod drzwiami już o godz. 8-ej – mówi Jarosław Knaga, wicedyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Praszce, zarządca pływalni. – To pokazuje, że ta pływalnia jest potrzebna Praszce, potrzebna naszym klientom.
Pierwszym, który kupił bilet i otrzymał „zegarek” umożliwiający przekroczenie bramki i skorzystanie z nowych rozwiązań, był pan Janusz Wieloch. Nie ukrywał zadowolenia z obecności na basenie.
To bardzo oczekiwane otwarcie. Mówię to jako praszczanin, a i ludzie z sąsiednich gmin też się dopytywali kiedy ten basen będzie czynny. Pamiętam stary obiekt, bo bywałem tutaj często, ale ten robi teraz wrażenie.
Uśmiech na twarzy i radość z przekroczenia progu pływalni widoczne były także na twarzy pani Bożeny Popczyk.
Niesamowite wrażenie, naprawdę tak bardzo nam tego brakowało. Mamy teraz cudowną pływalnię, śliczną. I bliziutko, „pod ręką” bym powiedziała. Możemy już korzystać i na pewno wszyscy będą uradowani. Ja jestem bardzo zadowolona.
Po bardzo długim okresie oczekiwania i tęsknoty za pływalnią (…) dzisiaj dla mnie jest to ważny moment i długo oczekiwana chwila – mówi Janusz Tobiś. – Widziałem zwiastun filmowy, który pojawił się w internecie robił wrażenie. Teraz chcę się osobiście przekonać i (…) jestem tu po to, by to sprawdzić, ale także popływać, bo już stęskniłem się za pływaniem.
To inwestycja o takiej skali, jakiej w ostatnich dziesięciu, piętnastu latach gmina Praszka nie robiła. Inwestycja o wartości piętnastu milionów złotych, wydana praktycznie jednorazowo – mówił podczas oficjalnego otwarcia pływalni Nemo burmistrz Praszki Jarosław Tkaczyński. Kompleksowa przebudowa pływalni możliwa była dzięki wsparciu finansowemu Urzędu Marszałkowskiego w Opolu, który z programu rewitalizacji „dołożył” 5 milionów złotych.
W ciągu nieco ponad dwóch lat pływalnia całkowicie zmieniła swoje oblicze. Ze starego basenu została tylko część fundamentów i ta konstrukcja budynku, w której mieści się część rehabilitacyjna administrowana przez Zakład Opieki Zdrowotnej w Oleśnie, czyli oleski szpital. Cała reszta, to zupełnie nowa budowla – począwszy od części podziemnej, po sam dach – nie ma tu nic, co pamiętałoby czasy starej pływalni. Budynek został powiększony o część komunikacyjną i brodzik dla dzieci oraz niewielką strefę relaksu. Jest nowa sauna, z której jednocześnie korzystać może dwadzieścia osób. Zupełnie nowa niecka, nowe szatnie, natryski, część administracyjna, techniczna, socjalna. Nowoczesne systemy uzdatniania wody, ogrzewanie, wentylacja. W sposób efektywny wykorzystywana jest energia. Odpowiednie urządzenia dbają o odzyskiwanie ciepła z wody – głównie tej zużytej pod natryskami.
O tym jak przebiegały prace budowlane i w co wyposażona jest pływalnia pisaliśmy m.in. tutaj i tutaj.
Ten basen powstał w 1977 roku jako basen przyzakładowy (ówczesne zakłady Polmo Praszka – dop. red.) (…). W latach dziewięćdziesiątych zakład się sprywatyzował, a w 2007 roku przekazano nam ten basen za przysłowiową złotówkę. Na miarę poprzedniego wieku to był obiekt nowoczesny, ale się zestarzał. Przejmowaliśmy go z „duszą na ramieniu” (…), przekazaliśmy go M-GOKiS-owi. I to drudzy bohaterowie tej opowieści, bo przez dziesięć lat potrafili ten obiekt utrzymać w należytym stanie i ludzie z niego korzystali (…) – wspominał burmistrz Jarosław Tkaczyński, przybliżając uczestnikom oficjalnej części otwarcia basenu proces rewitalizacji obiektu, który od chwili przejęcia był przedmiotem dyskusji samorządowców w zakresie czasu i kosztów potrzebnych do gruntownej modernizacji (więcej o historii obiektu oraz przebiegu jego rewitalizacji napiszemy niebawem – dop. red.).
To jest basen, który oddziaływał na całą północną część dzisiejszego województwa opolskiego – mówił zabierając głos marszałek województwa opolskiego Andrzej Buła. – W 1983 roku przyjeżdżałem tutaj przygotowując się na egzaminy do Akademii Wychowania Fizycznego, później przywoziłem tu żonę (…), więc ten basen doskonale znam. I powiem szczerze, że także moją ambicją było by ten basen wyremontować. (…) Zdecydowaliście się na bardzo odważne przedsięwzięcia (…) Widzę, że dopilnowany jest każdy element tej inwestycji. Jak zobaczyłem na zdjęciach, że macie jedną z najlepszych stali nierdzewnych (chodzi o nieckę pływalni firmy Berndorf Bäderbau – dop. red.), to gratuluję, bo nawet Opole budując Wodną Nutę nie potrafiło wywalczyć tej jakości (…), to najwyższa, europejska jakość jaką tutaj zainstalowaliście.
Z kolei gospodarz powiatu oleskiego, starosta Roland Fabianek, podkreślił, że Praszka zawsze była w czołówce nie tylko powiatu jeśli chodzi o podobne obiekty.
Również z sentymentem wspominam zajęcia z wychowania fizycznego chodząc do technikum do Praszki w latach osiemdziesiątych, gdzie korzystaliśmy z nowo wybudowanego basenu i mam nadzieję, że równie często będę przyjeżdżał na ten basen teraz, po rewitalizacji. Praszka miała pierwszy basen w powiecie oleskim, a teraz ma najnowszy. (…) To widać, że ten obiekt nie jest zrobiony tylko po to, by go zrobić. To nie jest ten stary basen, tylko coś bardzo nowoczesnego i myślę, że będzie dobrze służyć mieszkańcom Praszki, ale także ościennych gmin powiatu oleskiego oraz sąsiedniego powiatu wieluńskiego i wszystkich przyjezdnych. Jakość przyciąga do siebie klientów i myślę, że tak właśnie tu będzie.
Część oficjalna pierwszego dnia działalności krytej pływalni Nemo w Praszce rozpoczęła się o 8:30. Wzięli w niej udział samorządowcy, m.in.: marszałek województwa opolskiego Andrzej Buła, starosta oleski Roland Fabianek, wicestarosta Stanisław Belka, burmistrz Praszki Jarosław Tkaczyński, przewodniczący Rady Miejskiej Bogusław Łazik i wiceburmistrz Danuta Janikowska, prezes zarządu Neapco Europe Edmund Majtyka, pracownicy Urzędu Miejskiego w Praszce i pracownicy pływalni.
Pierwsi klienci zakupili bilety wstępu od godz. 9:00. W ciągu pierwszych kilku godzin od otwarcia z pływalni skorzystało kilkadziesiąt osób.
Pływalnia Nemo w Praszce czynna będzie codziennie – od poniedziałku do piątku w godzinach 9:00 – 21:00, a w weekendy od 14:00 do 20:00.
Wszystkie bieżące informacje dotyczące pływalni Nemo w Praszce znajdziecie na oficjalnej stronie obiektu na platformie FB.