32 prace wpłynęły na konkurs „Moje Drzewo Genealogiczne”, zorganizowany już po raz 13. przez Muzeum Ziemi Wieluńskiej. Konkurs rozstrzygnięto i wręczono nagrody zwycięzcom.
Ideą przewodnią konkursu jest odkrywanie i głębsze poznawanie własnych korzeni i tożsamości. Wspólne odkrywanie ma wzbudzać u uczniów potrzebę pielęgnacji rodzinnych tradycji i szacunek do własnej przeszłości. Drogą do tego celu jest zebranie jak najpełniejszej informacji o historii swojej rodziny dzięki rozmowie międzypokoleniowej – z rodzicami, dziadkami, pradziadkami lub z innymi krewnymi – przy rodzinnym albumie.
Cieszymy się, że kolejna edycja doszła do skutku, ponieważ ogłaszaliśmy ją w trudnym czasie, w czasie pandemii, kiedy uczniowie, do których jest skierowany, czyli klasy IV – VIII, są na zajęciach w domach, mają nauczanie zdalne – mówi odpowiedzialna za konkurs kustosz, Magdalena Kopańska. – A tutaj trzeba trochę pracy włożyć poza czasem szkolnym. 32 prace napłynęły do nas, więc całkiem przyzwoity wynik. Jak zwykle poszukiwania genealogiczne, poszukiwania korzeni chyba przysporzyły dzieciom sporo frajdy. Wśród nagrodzonych i uczestników znalazły się zupełnie nowe osoby. Są również stali uczestnicy, którzy zmieniają kategorię wiekową, bo są już starsi, ale jest sporo nowych osób. Ten konkurs powoduje, że sięgamy do korzeni, spotykamy się z rodziną, odnajdujemy ciekawostki, których być może, gdyby nie konkurs, nie byłoby szans poznać.
Miałem płótno, zasprejowałem je na czarno i na to przykleiłem sznurki – opowiada o pracy nad swoim drzewem genealogicznym zwycięzca w młodszej grupie wiekowej, Kacper Jasicki. – Mama pomogła mi je przyciąć , bo grube były. Jak je przykleiłem, to na to dałem mech i zdjęcia.
W starszej grupie wiekowej główną nagrodę wygrała Zuzanna Swędrak z Osjakowa:
Moja mama już wcześniej zaczęła interesować się rodami, a jak dowiedziała się o konkursie, to pomyślała, że mogę zabrać się za tę pracę. Miałam mało czasu. Informacje zbieraliśmy przez kilka dni, zdjęcia też, a jeden dzień poświęciliśmy na przyklejanie rzeczy i rysowanie – mówi Zuzanna.
Konkurs został rozegrany w dwóch kategoriach wiekowych: klasy IV-VI i klasy VII-VIII.
Komisja w składzie: Jan Książek, Jarosław Eichstaedt, Magdalena Kopańska, Tomasz Spychała, Marek Gogola dokonała oceny prac pod względem ilości i czytelności zawartych w nich informacji, pomysłowości, strony plastycznej i estetycznej. Jednocześnie komisja zastrzega, że nie podlegały ocenie prace, które już brały udział w konkursie.
Wyniki pracy komisji przedstawiają się następująco:
Miejsce I kat. IV-VI:
Kacper Jasicki, kl. VI, Szkoła Podstawowa nr 4 w Wieluniu im. Królowej Jadwigi
Miejsce II:
Liliana Kacyna , kl. IV Zespół Szkół im. Jana Pawła II w Sokolnikach
Wiktoria Latocha, kl. VI Szkoła Podstawowa im. W. Witosa w Rudzie
Miejsce III:
Blanka Kołodziej, kl. IV, Zespół Szkół im. Jana Pawła II w Sokolnikach
Ksawery Chudy, Szkoła Podstawowa im. KEN w Kurowie
Wyróżnienia::
Michalina Jasianek, kl. IV, Szkoła Podstawowa im. rtm. W. Pileckiego w Ostrówku
Paweł Szmil, kl. IV, Szkoła Podstawowa im. rtm. W. Pileckiego w Ostrówku
Miejsce I kat. VII-VIII:
Zuzanna Swędrak, kl. VII, Szkoła Podstawowa im. Powstańców Styczniowych w Osjakowie
Miejsce II:
Maja Walczybok, kl. VII, Szkoła Podstawowa nr 4 w Wieluniu im. Królowej Jadwigi
Jakub Świerkowski, kl. VIII, Szkoła Podstawowa nr 4 w Wieluniu im. Królowej Jadwigi
Natalia Szkudlarek, kl. VII, Zespół Szkół im. Jana Pawła II w Sokolnikach
Miejsce III:
Zuzanna Chałupka, kl. VII Zespół Szkół im. Jana Pawła II w Sokolnikach
Muzeum pozyskało sponsora nagród, którym jest firma Inframet Krzysztof Chrzanowski.
Posłuchaj relacji z wręczenia nagród, przywitania Jana Książka, dyrektora Muzeum Ziemi Wieluńskiej i podziękowań, które na ręce dzieci, młodzieży ich rodziców i dziadków złożył gość specjalny spotkania, burmistrz Wielunia, Paweł Okrasa: