15 listopada odbyła się premiera koncertu on-line „Na folkową nutę”. Koncert był uwieńczeniem projektu pod tym samym tytułem, realizowanego przez Polskie Stowarzyszenie Animatorów Kultury „Kulturalny Koneser”, w ramach programu „EtnoPolska 2020”.
Ponieważ jest pandemia, nagraliśmy wydarzenie bez udziału publiczności na żywo, na scenie Sali Koncertowej Radia Wrocław. Zaprezentowaliśmy wybrane, najpiękniejsze utwory ludowe z różnych stron Polski, w nowatorskich aranżacjach, autorstwa kompozytora młodego pokolenia, Krzysztofa Rau. W efekcie wielomiesięcznej współpracy, wspólnej nauki podczas warsztatów w Polanicy-Zdroju kilka chórów stanęło na scenie niczym jeden zespół. Emocje sięgały zenitu, ale daliśmy radę. Były to chwile pełne wzruszeń i doświadczania piękna wspólnoty – mówi jedna z chórzystek.
W projekcie „Na folkową nutę” wzięły udział cztery chóry:
– Chór Gminnego Ośrodka Kultury w Lubochni wraz z dyrygentem Łukaszem Pawlikiem i dyrektor GOK Justyną Łomżą.
– Chór Biała Góra z Węglewic, działający przy Stowarzyszeniu Rozwoju Węglewic „Biała Góra”, wraz z dyrygentką Katarzyną Gruszka-Staszczyk.
– Chór Con Grazia z Czastar i Chór Cantiamo Tutto z Wrocławia, wraz ze wspólnym dyrygentem Sebastianem Sikorą i akompaniatorem Michałem Olejnikiem.
W projekcie wziął udział także Kwartet Smyczkowy:
Jan Turkiewicz, I skrzypce
Justyna Honkisz, II skrzypce
Joanna Talarek, altówka
Adam Garnecki, wiolonczela
i fortepianista – Michał Olejnik
Koncert poprowadził dyrygent projektowy – Sebastian Sikora.
Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „EtnoPolska 2020”.