Plastry chłodzące stosujemy w bólach o niewyjaśnionej etiologii, a także w stanach zapalnych i kontuzjach. Działają natychmiastowo, dzięki zawartości chłodzących substancji aktywnych, zamkniętych w wygodnym, hydrożelowym opakowaniu, które można przymocować do skóry w niemal dowolnym miejscu na ciele przy pomocy klejącego paska. Co ciekawe, sprawdzają się nawet w stanach podgorączkowych. Kiedy warto stosować takie plastry?
Rodzaje plastrów chłodzących
Plastry chłodzące to zaawansowane produkty hydrożelowe stosowane najczęściej na bóle głowy. Jeden plaster działa nawet do 8 godzin jednorazowo, przynosząc pacjentom ochłodzenie i ukojenie. Na rynku można znaleźć plastry XXL – przeznaczone do stosowania na dużych partiach mięśniowych takich jak np. okolice kręgosłupa, uda, brzuch, a także propozycje skierowane do osób borykających się np. z migrenami. Można wybierać spośród produktów o delikatnym, odświeżającym zapachu lub bezzapachowych. Czasami znaleźć można także plastry chłodzące, które można samodzielnie docinać i dopasowywać do obolałego miejsca.
O czym pamiętać, przyklejając plaster chłodzący?
Produkt należy wyjąć z opakowania. Jeżeli pozostały w nim inne plastry, należy je szczelnie zamknąć. Każdego pojedynczego egzemplarza używamy tylko raz. Należy odkleić od niego tekturkę, a następnie przyłożyć go do skóry i docisnąć. Działanie chłodzące utrzymuje się do kilkunastu godzin, ale plastry z powodzeniem można nosić dłużej, jeżeli wciąż łagodzą ból.
Należy pamiętać o tym, żeby nie stosować ich u dzieci poniżej 12 roku życia, jednak najważniejsze są zalecenia, które można znaleźć na opakowaniach – niektóre z produktów można zakładać u dzieci powyżej 6 roku życia. Jeżeli plaster trudno odkleić od skóry, warto spróbować ponownie po kąpieli. Najlepiej przyklejać go w ciągu dnia. Jeżeli zrobimy to na noc, może zdarzyć się tak, że nie zauważymy potencjalnej reakcji alergicznej i dojdzie do uszkodzenia skóry. Plastry mogą powodować nadwrażliwość w sytuacji, w której wystawimy je na słońce. Nie wolno aplikować ich na uszkodzoną i podrażnioną skórę.
Jak mogą działać plastry chłodzące przeciwbólowe?
Chłodzące plastry żelowe działają dzięki obkurczaniu naczyń krwionośnych w związku z uczuciem chłodzenia. Drażnią również połączenia nerwowe, zmniejszają stan zapalny i przyspieszają regenerację tkanek. Oprócz tego nie dopuszczają do pojawienia się opuchlizny lub zmniejszają ją, jeżeli ta już powstała. Mogą też ograniczać zasinienia i sprawiać, że skóra prezentować się będzie znacznie lepiej. Jeśli dane miejsce jest ciepłe, zawsze należy zastosować plaster chłodzący.
Zalety plastrów żelowych
Plastry żelowe mają perforowaną strukturę, która sprawia, że ich noszenie oraz zdejmowanie jest wygodne. Taka konstrukcja tych produktów dodatkowo umożliwia skórze oddychanie, kiedy plaster jest przyklejony, dzięki czemu nie musimy obawiać się tym, że skóra się odparzy. Oprócz tego wśród ich zalet wymienia się to, że:
• są wyjątkowo pomocne w przypadku osób, u których środki przeciwbólowe powodują przykre dolegliwości żołądkowe,
• niwelują ból w urazach mechanicznych,
• mogą sprawdzić się w roli znieczulenia,
• nie generują ryzyka poparzeń czy uczuleń.
Plastry najczęściej mają specjalne powłoki, które ułatwiają przenikanie w głąb tkanek substancji aktywnych. Nie tylko nawilżają skórę i dbają o nią, ale też maksymalnie łagodzą dolegliwości bólowe. Można je stosować częściej niż środki przeciwbólowe, ponieważ niejednokrotnie nawet 4 razy na dobę, a poziom znajdującej się w nich substancji czynnej utrzymuje się na stałym poziomie przez cały okres działania plastra.
Kto powinien zaopatrzyć się w plastry chłodzące?
Plastry chłodzące powinny być podstawą w kosmetyczce lub torebce właściwie u każdego. Wynika to z ich szerokiego spektrum zastosowań – nawet jeżeli sami z nich nie skorzystamy, można w razie potrzeby podarować taki plaster bliskiej osobie. Tą grupą produktów w szczególności jednak zainteresowani będą:
• pracownicy budowlani – którzy często wykonują ciężką pracę fizyczną, niejednokrotnie przez wiele godzin. Są zatem bardziej narażeni na przeciążenia i urazy.
• pracownicy biurowi – spędzający w pracy wiele godzin w jednej, niekoniecznie fizjologicznej pozycji. Przez to często mają do czynienia z przeciążeniami w obrębie odcinka lędźwiowego kręgosłupa, karku czy rąk.
• sportowcy – narażeni szczególnie na urazy, skręcenia i stłuczenia. Plastry chłodzące powinny znaleźć się w apteczce każdego klubu sportowego oraz w torbie trenującego.
• rodzice – podczas spędzania czasu na placu zabaw często mamy do czynienia z drobnymi urazami, które mimo wszystko nie doprowadzają do przerwania ciągłości tkanek. Właśnie wówczas plaster pomoże maluchowi – nie tylko się uspokoić, ale też ukoić ból po upadku.
Plastry chłodzące to zatem produkt uniwersalny, który świetnie sprawdzi się w większości przypadków, drobnych stłuczeń i urazów. Warto posiadać je w swojej torebce!