Codziennie w całej Polsce potrzebne są setki litrów krwi. Żeby podreperować czyjeś zdrowie, a bardzo często – by uratować życie. Krew to lek, którego nie sposób wyprodukować w laboratorium. To, czy będzie go pod dostatkiem, zależy od nas samych. Oddawanie krwi nie wiąże się z żadnym ryzykiem, jest bezpieczne i nie stanowi zagrożenia dla zdrowia czy życia. Krew ratuje życie, a życie to najpiękniejszy dar. Do podzielenia się tym cennym lekiem zachęca sekretarz Klubu Honorowych Dawców Krwi przy Oddziale Rejonowym PCK w Wieluniu, Sylwester Brożyna:
Kiedy słyszymy historie o ofiarach wypadków bądź chorób, to robi nam się przykro. Jednak szybko o tym zapominamy, ponieważ nie dotyczą one bezpośrednio naszej osoby. Dopiero gdy taka sytuacja przydarzy się w naszej rodzinie lub w kręgu znajomych, to może to być przyczyną zmiany sposobu myślenia i podjęcia działań. Według statystyk średnio 1 na 10 osób przebywających w szpitalu potrzebuje transfuzji krwi. Gdyby nie krwiodawcy, te osoby nie dostałyby szansy na zdrowie. Ludzka krew jest bezcenna, nawet najlepsza opieka i wiedza specjalistów nie są w stanie uratować życia, kiedy jej brakuje. Krew jest warta tyle, ile uratowane dzięki niej życie i zdrowie, czyli jest bezcenna. Z punktu widzenia biorcy wartość krwi jest nieprzeliczalna na pieniądze, a wystarczy tak niewiele – zgłosić się do Punktu Poboru Krwi lub na akcję wyjazdową, między innymi taką, jaką organizuje nasz klub, wypełnić formularz, poddać się badaniu i oddać krew. Pomimo iż co roku wzrasta liczba dawców o około 3,5%, to niestety w tym samym czasie przybywa zapotrzebowanie na krew o ponad 8,5% i właśnie dlatego nasz klub stara się o pozyskanie nowych krwiodawców, aby ta różnica malała i każdy potrzebujący mógł otrzymać ten wspaniały lek. Dorośli w zależności od wagi posiadają w swoim ciele od 5 do 6 litrów krwi, co stanowi około 10 jednostek. Krew szybko się regeneruje, po oddaniu krwi jej ubytek jest uzupełniany w ciągu 4 tygodni, a ubytek żelaza w ciągu ośmiu. Nasz organizm zwraca nam całość oddanej krwi z powrotem. Mimo to tylko 40% Polaków oddało krew raz w życiu. Przyczyną tak niskiej liczby może być strach przed wkłuciem, obawy co do samopoczucia po oddaniu krwi. Wiele słyszymy, że oddawanie krwi uzależnia, że nie można przestać oddawać krwi, ponieważ pojawią się bóle głowy i wysokie ciśnienie – nie jest to oczywiście prawdą. Nie musimy oddawać krwi regularnie, co dwa czy trzy miesiące, możemy to dostosować do własnych możliwości. Ani jednorazowe ani wielokrotne oddawanie krwi nie powoduje, iż trzeba to powtarzać już do końca życia. Organizm nie produkuje więcej krwi, niż potrzebuje. Jednorazowe oddanie krwi wywiera taki sam wpływ na jej produkcję, jak krwawienie z nosa czy większe skaleczenie (…). Dlatego tak ważne jest oddawanie krwi, nigdy nie wiadomo, kiedy my będziemy jej potrzebowali. Zachęcam do honorowego krwiodawstwa, to nie boli, a może uratować czyjeś życie.
Oddać krew może każdy w wieku 18-65 lat, kto jest zdrowy, w ostatnim czasie nie podróżował i nie miał kontaktu z osobą zarażoną. Warunkiem oddania krwi jest dobry stan zdrowia bez jakichkolwiek objawów infekcji, w tym nawet lekkiego kataru, opryszczki, podwyższonej temperatury ciała i tym podobnych. Komu pomagamy? Wszystkim chorym, potrzebującym krwi oraz samemu sobie. Kiedyś też możemy jej potrzebować.
Dziś w godzinach 11.00-15.00 przy OSP w Bieńcu stoi mobilny punkt krwiodawstwa, gdzie można oddać krew dla Iwony Plewy, a w czwartek od godziny 11.00 mobilny punkt pojawi się przy PSP w Rudnikach. O wsparcie rannej kobiety apeluje też Urząd Gminy w Pątnowie. Przypomnijmy, że Iwona Plewa została postrzelona podczas polowania w Sieńcu i straciła dużo krwi. Pisaliśmy o tym tutaj.
Krew można oddać również w Punkcie Pobrań w Wieluniu przy ul. Sieradzkiej 56, I piętro, od poniedziałku do piątku w godz. 7:10–9:30. Należy jednak zaznaczyć, że krew jest oddawana na rzecz pani Iwony Plewy, która leży w szpitalu Mikołaja Kopernika w Łodzi.
Osoby chcące się podzielić tym cennym lekiem, jakim jest krew, mogą również pomóc choremu na koronawirusa policjantowi z Warszawy, który obecnie walczy o życie w szpitalu. Wystąpiła niewydolność oddechowa i jego stan pogorszył się gwałtownie. Policjanci apelują, by oddawać krew dla ich kolegi. Osoby chcące pomóc, proszone są o kontakt z Centrum Krwiodawstwa pod nr tel. 508-13-12 z podaniem informacji Krew dla Rafała Nieradzika.