Wczoraj mieszkańcy sołectw Dalachów i Kałuże wspólnie powitali wiosnę. Mimo deszczu mieszkańcy gmin Rudniki i Pątnów świetnie się bawili. Nie zabrakło atrakcji dla dzieci, pieczenia kiełbasek i palenia kukieł Marzanny przegotowanych przez każde z sołectw. Mówi wójt gminy Pątnów Jacek Olczyk:
Nawiązywanie do tych dawnych tradycji, które my jeszcze dobrze pamiętamy, a ci nieco starsi od nas jeszcze lepiej, jest wspaniałym pomysłem do integracji dwóch sołectw, mieszkańców wsi Kałuże i wsi Dalachów. Dzieli je symboliczny kanał W14, ale łączy je kładka i ścieżka rowerowa, która powstała niedawno w dwóch etapach, w ubiegłym roku i w tym roku została dokończona od strony Dalachowa.
Tradycyjnie powinniśmy utopić Marzannę, ale nasz kanał się do tego nie nadaje więc je spalimy. Szkoda nam było, bo są to piękne Marzanny, ale z racji pogody nie będzie żadnego zagrożenia i wrzucimy je do naszego kontenera, który płonie i mam nadzieję, że wtedy wyjdzie słońce.
To nasza już trzecia integracja, bo w tamtym roku zaczęliśmy, w maju mieliśmy pierwszy rajd międzysołecki Dalachów- Kałuże, we wrześniu mieliśmy drugą inicjatywę Kałuże – Dalachów. W tym roku zaczęliśmy od palenia Marzanny i mamy już pierwsze prognozy, że w maju i we wrześniu odbędą się rajdy rowerowe.
– dodawały sołtys wsi Kałuże Agnieszka Brama i sołtys wsi Dalachów Patrycja Tracz-Wilk.
Więcej na ten temat posłuchacie tutaj:
Gośćmi Radia ZW byli Jacek Olczyk, Agnieszka Brama i Patrycja Tracz-Wilk