Ponad trzy i pół tysiąca uczniów w różnych częściach Polski jutro o godzinie 12.00 zmierzy się z wiedzą ekonomiczną na temat: „Zarządzania organizacją społecznie odpowiedzialną”. Mowa o ósmej edycji Olimpiady Przedsiębiorczości i Zarządzania organizowanej przez Wydział Zarządzania Politechniki Częstochowskiej. Jutro pierwszy etap, z którego zaledwie około 20 % uczniów dostanie się do II stopnia zawodów, znacznie trudniejszego i bardziej wymagającego. Olimpiada co roku cieszy się ogromną popularnością i wyłania najlepszych w skali kraju. Wieluńskie placówki również wystawiły liczne grono uczniów do ekonomicznej rywalizacji.
Bardzo się cieszę, że Wieluń po raz kolejny nie zawiódł, od pierwszej edycji mamy uczniów z Wielunia – mówi prof. PCz dr hab. Andrzej Brzeziński, autor projektu. – Zgłosiło się około 60 uczniów. Są to reprezentacje dwóch szkół: II Liceum Ogólnokształcącego oraz Technikum przy Zespole Szkół nr 3. Rywalizacja w całym kraju rozpocznie się o tej samej porze w zgłoszonych szkołach, jest ich ponad 200. Rywalizacja polega na rozwiązaniu testu złożonego z 50 pytań zamkniętych. Każde pytanie ma cztery odpowiedzi, z których jedna jest prawidłowa i tę jedną prawidłową odpowiedź uczeń powinien nanieść do karty odpowiedzi. Na rozwiązanie tego testu każdy uczeń ma 60 minut. W tym roku zgłosiło się 3650 osób. Cieszę się, że doszło do rywalizacji krajowej na bardzo wysokim stopniu, tak jak bardzo chciałem, bo zgłosiły się wszystkie najlepsze szkoły, czyli zgłosiła się cała dziesiątka najlepszych szkół w kraju za 2019 rok. Fajnie też będzie wyglądała rywalizacja regionalna – Częstochowski Olimpijczyk, gdzie mamy zgłoszonych około 800 uczniów. Pytania do zawodów I stopnia to są pytania najłatwiejsze, bo z każdym poziomem rywalizacji ten poziom trudności rośnie. Uczniowie, którzy startują po raz kolejny, wiedzą, że pierwsze pytanie zawsze jest dosyć łatwe. Jest dużo pytań, które sprawdzają wiedzę programową ze szkoły. Natomiast musimy pamiętać, że jest to olimpiada, czyli jest to szczególna rywalizacja, gdzie startują bardzo dobrzy uczniowie, z których musimy wyłonić tych najlepszych w skali kraju, nie jest to wcale łatwe, dlatego też będzie kilka pytań trudnych (…).
Zawody II Stopnia, czyli tzw. okręgowe rozegrane zostaną w szkołach i uczelniach partnerskich oraz w aulach Wydziału Zarządzania Politechniki Częstochowskiej w dniu 20 marca.
Na pewno będą trudniejsze – dopowiada Brzeziński. – Natomiast pytań będzie tak samo 50, jednokrotnego wyboru i również uczniowie będą mieli taki sam czas, czyli 60 minut. One w ubiegłym roku odbywały się w dziewięciu okręgach. W tym roku również jesteśmy przygotowani, aby utworzyć taką liczbę okręgów. Ta liczba będzie zależała od poziomu wiedzy, jaką błysną uczniowie, ale też będzie zależała od tego, jak to się rozkłada w poszczególnych regionach. Z reguły około 20% uczniów biorących udział w pierwszym etapie dostaje się do zawodów II stopnia. W tym roku spodziewamy się, że około 700 uczniów weźmie udział w zawodach II stopnia, które odbędą się 20 marca.
Zawody centralne – finał i uroczysta gala z ogłoszeniem wyników zaplanowane są 17 kwietnia.