Jutro 80. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim. II LO zaprasza mieszkańców do udziału w zaplanowanych obchodach.
Mamy w tym roku 9. akcję, to ważna akcja nie tylko dla samej szkoły, ale i społeczności miasta. Chciałabym powitać państwa w naszej szkole, ale też byśmy wspólnie w ramach hasła akcji „Łączy nas pamięć” mogli się razem spotkać przy pomniku i oddać się zadumie nad przeszłością, ale też nad przyszłością. Wyciągając wnioski z historii możemy zadbać o przyszłość. – mówi Agnieszka Mysakowska, liderka dialogu, koordynatorka grupy Szlakiem Wieluńskich Żydów i nauczycielka historii. Jak wyjaśnia, nieprzypadkowo żółty żonkil jest symbolem dorocznej akcji organizowanej przez Muzeum Polin – Żółty żonkil symbolizuje coś radosnego. W getcie nie było zieleni, nie było kwiatów, była tęsknota za ogródkami, za kwiatami. Ten radosny żonkil ma przynosić radość, że co roku się odradza nadzieja, szacunek, a to istotne i ta pamięć o tym, co było. Ta pamięć będzie miała wpływ na to, co będzie.
W 1940 roku Niemcy ogrodzili część Warszawy i stłoczyli tam pół mln Żydów. Jakieś dwa lata później zaczęła się wielka akcja likwidacyjna i wywozili Żydów do obozów zagłady. Wśród tych, którzy nie zostali wywiezieni, narodziła się idea zbrojnego oporu. Gdy 19 kwietnia 1943 roku Niemcy weszli ostatecznie zlikwidować getto kilkuset młodych ludzi z oddziałów konspiracyjnych Żydowskiej Organizacji Bojowej i Żydowskiego Związku Wojskowego pod dowództwem Mordechaja Anielewicza doprowadziło do wybuchu powstania. Wiedzieli, ze nie mieli szans, ale woleli zginąć, aby ocalić swoją godność. – przypomina uczennica II LO Maja Zielińska.
Chcę zaprosić naszą społeczność lokalną na spotkanie z Alexem Dancygiem o 9:30 w auli nr 7. Będzie możliwość spotkania z panem Alexem, który przez wiele lat był współpracownikiem Instytutu Yad Vashem w Jerozolimie. W wieku kilku lat wyjechał z rodzicami i siostrą z Warszawy i zamieszkał w Izraelu. Zapraszamy też na uroczystości upamiętnienia bohaterów i bohaterek przy pomniku przy ul. Sienkiewicza. – dodaje Renata Tatara, dyrektorka II LO w Wieluniu. Spotkanie z Alexem Dancygiem w II LO o 9:30, a uroczystości przy pomniku rozpoczną się o 11:30. Są organizowane we współpracy z gminą Wieluń, która wspiera działania na rzecz dialogu polsko-żydowskiego.