Jubileuszowa wystawa poplenerowa „Z biegiem Warty – Kamion 2019” w Muzeum Ziemi Wieluńskiej została otwarta. W tym roku, ze względu na epidemię, 20. jubileuszowy wernisaż odbył się z ograniczoną liczbą artystów i widzów. Na ekspozycję przeznaczono dwie sale, jedną na parterze i jedną na piętrze, w których można obejrzeć 50 prac malarskich i jedną rzeźbę.
Prace te wróciły z Krakowa, z wystawy jubileuszowej – mówi kurator plenerów, Alina Sibera. – 15 osób brało udział w plenerze, który odbył się w ubiegłym roku w Kamionie. Warto zobaczyć tę 20., jubileuszową wystawę, mam nadzieję, że nie ostatnią.
Ta wystawa jest wyjątkowa, bo 20 lat plenerów, na które przyjeżdżał prof. Jerzy Duda Gracz, to jest dorobek niezwykły. Wielu miłośników sztuki wychowało się na dziełach stworzonych na tych plenerach malarskich. Dzięki pani Alinie Siberze, która jest osobą bardzo skuteczną, sympatyczną, możemy oglądać twórczość wspaniałych artystów – mówi Jan Książek, dyrektor Muzeum Ziemi Wieluńskiej.
W naszych zbiorach mamy 20 katalogów poplenerowych, opisanych, dobrze opracowanych, jest to rzecz dla nas bardzo wartościowa. Również nasze zbiory, jeśli chodzi o malarstwo współczesne, się powiększają. Są to dary od artystów, ale też przekazywane przez różne osoby i instytucje – dodaje Barbara Mrugała, kustosz MZW. – Ciekawostką jest fakt, że naszą galerię rozpoczął obraz „Sabat” prof. Jerzego Dudy-Gracza. Do tej pory na wystawach poplenerowych 81 artystów pokazywało swoje prace.
Za organizację tegorocznego pleneru w Kamionie nad Wartą będzie odpowiedzialny Urząd Gminy w Wieluniu, a nie jak do tej pory Starostwo Powiatowe, które ze względu na ograniczone wpływy do budżetu zrezygnowało z partycypowania w tym wydarzeniu.
Plenery w Kamionie to ogromna tradycja. To 20 lat plenerów i 1000 prac, absolutnie nie możemy tego zaprzepaścić. Chcemy kontynuować tę tradycje, bo jest ważna nie tylko dla artystów, ale również dla naszych mieszkańców – mówi Joanna Skotnicka-Fiuk, wiceburmistrz Wielunia. – Artyści spełniają się zawodowo podczas pleneru, a jednocześnie my, jako widzowie, inspirujemy się, żeby te piękne miejsca odwiedzać. Jest to naprawdę fantastyczna promocja Ziemi Wieluńskiej. Chcemy, aby było to kontynuowane, a Muzeum Ziemi Wieluńskiej, aby mogło przedstawiać wszystkim te prace, także dla promocji samego miasta Wielunia.
Z przyjemnością przyjeżdżam do Wielunia. Nie brałem udziału we wszystkich plenerach, ale byłem na wszystkich wystawach poplenerowych – mówi Krzysztof Pasztuła, artysta malarz. – Istotą tych plenerów jest właśnie spotkanie. Przyjeżdżamy do pracy i w zasadzie cały czas na to poświęcamy, ale na koniec jest to spotkanie i to jest bardzo istotne, przynajmniej dla mnie, również to spotkanie tutaj z publicznością. To wspaniałe, że kultura dociera w sposób bezpośredni do ludzi wszystkich szczebli. Ja porównuję tę sztukę z muzyką, nie musimy jej rozumieć, ale jeśli usłyszymy dźwięki ułożone w pewnym porządku, to one nas porywają i uderzają bez zastanowienia. Chciałbym, aby sztuki wizualne były tak odbierane. Nie musimy tego od razu rozumieć, ale kiedy otworzymy się na odbiór przez swoją wrażliwość, to z biegiem czasu przyjdzie zrozumienie i wtedy przyjdzie sens tego działania.
Wystawa będzie czynna do sierpnia.