Jubileuszową Wystawę Ogólnopolskich Plenerów Malarstwa Figuratywnego im. Jerzego Dudy-Gracza otwarto wczoraj w Pałacu Sztuki w Krakowie. To prezentacja wybranych aspektów działalności artystycznej z ostatnich dwudziestu lat plenerów w Kamionie koło Wielunia i dziesięciu lat plenerów w Szczyrku.
Prezentowane prace pochodzą z Muzeum Ziemi Wieluńskiej, z pracowni artystów, kolekcji Joanny Rynkiewicz, sponsora pleneru w Szczyrku, oraz z kolekcji rodzinnej Wilmy i Agaty Dudy-Gracz:
On się na te plenery bardzo cieszył, on je zakładał. Ja wręcz w sposób namacalny odczuwam tutaj jego obecność – mówi Wilma Duda-Gracz, żona patrona plenerów w Kamionie i w Szczyrku. – On bardzo cenił tych ludzi, sam sobie dobierał skład plenerowy. To są ludzie, których bardzo lubił, dobrze mu się z nimi pracowało i bardzo chętnie wyjeżdżał do Kamionu i do Szczyrku.
Posłuchaj wywiadu z Wilmą Dada-Gracz:
Kuratorkami wystawy są Alina Sibera i Renata Bonczar:
Na tej wystawie jest różnorodność obrazów. Jest raczej prezentowana sylwetka artysty i charakterystyczne obiekty, które w ostatnim czasie maluje, bądź wystawia takie, które uważał, że będą go reprezentowały w pełni i charakterystycznie. To jest ewenement, bo śmiem powiedzieć, że jest to pierwsza ogólnopolska wystawa poplenerowa artystów mieszkających w różnych częściach kraju w tym miejscu – mówi Renata Bonczar.
„Na wystawie zobaczymy dzieła artystów powracających do sztuki figuratywnej o charakterze narracyjno – symbolicznym i ekspresyjnym, o podobnym sposobie poszukiwania, lecz różnorodnej, subiektywnej interpretacji” – czytamy w katalogu do wystawy. A są to dzieła Romana Banaszewskiego, Renaty Bonczar, Andrzeja Borowskiego, Stanisława Chomiczewskiego, Mariana Danielewicza, Jana Norberta Dubrowina, Anny Jagodovej, Andrzeja Kacperka, Pawła Kotowicza, Przemysława Lasaka, Waldemara Marszałka, Krzysztofa Pasztuły, Aliny Sibery, Joanny Sierko-Filipowskiej, Janusza Szpyta i Leszka Żegalskiego.
Ja jestem zaszczycona, że mnie tutaj zaproszono, ponieważ nie znałam osobiście Jerzego Dudy-Gracza i bardzo się cieszę, że mnie przyjęli do swojego grona bardzo słynni artyści. Myślę, że to jest bardzo dobra wystawa, bo nie wszyscy wiedzą, że są takie plenery i że sztuka jest nadal żywa, że się spotykamy, tworzymy i inspirujemy się nawzajem – mówi Anna Jagodova.
Niezwykłą kolekcję swoich rzeźb pt.”Praca, pokora , upór” pokazał prof. Przemysław Lasak:
Może to jest trochę polityczne, ale myślę, że tą kolekcją odnoszę się do pewnego podziału, do pewnego stylu życia – mówi prof. Lasak.
To był całkowity przypadek, że spotkałam artystów, którzy po śmierci Jerzego Dudy-Gracza poszukiwali miejsca, gdzie mogliby tworzyć. Teraz jesteśmy już 10 lat na tych plenerach i myślę, że to nie koniec – mówi Joanna Rynkiewicz, dyrektor hotelu Klimczok w Szczyrku, gdzie odbywają się plenery malarstwa figuratywnego.
Tutaj jest rozmach, przede wszystkim rozmach – dodaje Irek Bieleninik. – Na dodatek mam wielką satysfakcję, bo artystów, których prace tutaj wiszą, znam osobiście. Część ich prac wisi również u mnie w domu. Znam Kamion ze słyszenia i cieszę się, że sława tego miejsca przechodzi dalej, że można to kultywować.
Pokazujemy w Krakowie to, co powstało gdzieś tam daleko koło Wielunia. Tam było natchnienie. Ten pałac to bardzo ważne miejsce od ponad 100 lat. Został wybudowany dla artystów, aby tutaj pokazywali swoje prace i w końcu się doczekaliśmy własnej wystawy – mówi Paweł Kotowicz.
Jerzy Duda-Gracz bardzo nie lubił hochsztaplerstwa w sztuce i kładł akcenty na to, że to praca, która wymaga dużego nakładu czasu i sztuka dopiero powstaje z rzemiosła, więc to, co decyduje o sztuce, to jakiś rodzaj mistrzostwa – podsumowuje Janusz Szpyt.
Na wystawie nie zabrakło delegacji z Muzeum Ziemi Wieluńskiej:
Kamion przyjechał do Krakowa i tacy artyści, których znam osobiście. Wystawa jest świetna. Prof. Lasak pokazany więcej niż zwykle. I bardzo się cieszę, że część z tych obrazów będzie prezentowana w Muzeum Ziemi Wieluńskiej w Wieluniu na wystawie, której otwarcie odbędzie się 5 kwietnia – mówi kustosz Barbara Mrugała.
Posłuchaj relacji z otwarcia wystawy:
Na wystawie można obejrzeć ponad 70 wielkogabarytowych obrazów. Prezentowane są w czterech salach Pałacu Sztuki, który mieści się przy placu Szczepańskim w Krakowie. Jego prezesem jest wielunianin, Zbigniew Witek, prezes Towarzystwa Sztuk Pięknych w Krakowie.