Nieco skromniej niż dotychczas, bo bez części kulinarnej i koron żniwnych, prezentuje się pokonkursowa wystawa rękodzieła i plastyki obrzędowej, którą do końca października można oglądać w Rudnikach. Za nami podsumowanie jubileuszowej, trzydziestej edycji konkursu, który od lat promuje piękno tradycji i okolicznościowej sztuki ludowej. Gościem honorowym była Irena Tobis, mieszkanka gminy Rudniki, która nieprzerwanie od samego początku bierze udział w konkursie, a od ponad siedemdziesięciu lat dzieli się wiedzą, umiejętnościami i doświadczeniem, przyczyniając się do krzewienia kultury i tradycji obrzędowych.
Pani Irena, jeśli chodzi o świat kultury, jest aktywna nie tylko na ternie gminy, ale także na terenie całego kraju – mówi Arkadiusz Spodymek, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji w Rudnikach. – Praktycznie od siedemdziesięciu lat czynnie uczestniczy w życiu kulturalnym, przekazując swój talent, wiedzę i umiejętności kolejnym pokoleniom. I właśnie dzięki takim ludziom, jak pani Irena, ta kultura otrzymuje nowe oblicze, kolejne pokolenia mają szansę poznać tę kulturę.
Jeśli chodzi o sam konkurs, to przebiegał on w kilku kategoriach. Jury oceniało prace związane z tradycjami i obrzędami wielkanocnymi (np. zdobienie jaj wielkanocnych, palmy wielkanocne), prace związanie z tradycjami i obrzędami bożonarodzeniowymi (np. maski i przebrania kolędnicze, gwiazdy kolędnicze, tradycyjne ozdoby choinkowe i szopki bożonarodzeniowe), tradycyjne ozdoby bibułowe i papierowe (kwiaty z bibuły i papieru, girlandy, pająki, rózgi weselne i inne ozdoby nawiązujące do lokalnych tradycji zdobnictwa), ozdoby koronkowe oraz rękodzieło i rzemiosło artystyczne (m.in. rzeźbę, wyroby z gliny i kowalstwo artystyczne nawiązujące do lokalnych obrzędów).
Pod ocenę jurorów trafiły 122 prace przekazane przez 142 uczestników z siedmiu województw. Były to zarówno prace indywidualne, jak i zbiorowe.
Protokół z wynikami dostępny jest na stronie internetowej gminy Rudniki.
Posłuchaj relacji z wydarzenia:
Zakończenie konkursu uświetnił występ zespołu Ladies Voices z Koszęcina z repertuarem pieśni ludowych.