Wieluńskie Towarzystwo Naukowe i Muzeum w Praszce wydało kolejny tom publikacji „Blisko i Daleko” podsumowującej Spotkania Regionalistów w Praszce.
To kolejny, już 5. tom wydawnictwa „Blisko i Daleko”, który jest efektem spotkań regionalistów, które odbywają się cyklicznie w naszym muzeum. Jest to zbiór tekstów, które zostały wygłoszone podczas ostatniego sympozjum, które miało miejsce 30 listopada 2019 roku. W publikacji znalazło się 12 referatów wygłoszonych podczas konferencji oraz kilka tekstów dodatkowych. Znalazły się wśród nich materiały zarówno związane z historią regionalną Praszki, Ziemi Wieluńskiej, ale również przygotowane przez regionalistów z nieco dalszych stron – dotyczące Częstochowy, Opola czy Łęczycy.
– informowała Maria Feliks z Muzeum w Praszce.
Kolejne, 6. Sympozjum Regionalistów planowane jest w listopadzie 2021 roku. Książkę „Blisko i Daleko. V Sympozjum Regionalistów Praszka 2019” nabyć można w Muzeum w Praszce.
Spis treści:
Zdzisław Włodarczyk „Blisko i daleko – tom piąty”
Damian Kasprzyk „Regionaliści i (ich) książki”
Tomasz Stolarczyk „Dzieje królewskiego zamku w Łęczycy (XIV-XX w.) na tle historii miasta”
Zdzisław Włodarczyk „Testament ks. proboszcza Urbana Górnego z Krzyworzeki w powiecie wieluńskim (1814)”
Amadeusz Szklarz-Habrowski, Iwona Młodkowska-Przepiórowska „Projekt książki pt.: Studium interdyscyplinarne wokół nieistniejącego kościoła szpitalnego św. Barbary w Starej Częstochowie”
Tomasz Andrzej Nowak „Tatarzy w Stobiecku Miejskim. Między legendą, historią i współczesnością”
Ks. Jacek Kapuściński „Stan badań nad Tekami Grygosińskiego w Archiwum Archidiecezji Częstochowskiej im. ks. Walentego Patykiewicza w Częstochowie”
Ks. Kamil Kęsik „I wojna światowa w parafii w Praszce – realia duszpasterskie i wojenne”
Zbigniew Szczerbik „Towarzystwo Przemysłowo-Górnicze Praszka–Pilawa. Przyczynek do dziejów kopalnictwa rud żelaza na terenie gminy Praszka”
Joanna Filipczyk „Czyja to głowa? Na marginesie wystawy Świat z ulicy Poprzecznej. Ruta Molin (1937-2005) i Adolf Panitz (1936-2010) – szkic do podwójnego portretu, czyli o potrzebie regionalnych baz ikonograficznych”
Małgorzata Iżykowska, Justyna Sowińska „Z polskim słowem na odrzańskim szlaku” – edukacja regionalna w Archiwum Państwowym w Opolu
Maria Feliks „Zdzisław Spodzieja – rzeźbiarz z Praszki. Przyczynek do badań nad twórczością lokalnych artystów nieprofesjonalnych”
Jan Sosnowski, Krzysztof Tomasz Witczak „Kontrowersje wokół nazw służebnych poświadczonych na Ziemi Wieluńskiej”
Fototekę Sympozjum przygotował Artur Musiał.