To kolejny już raz, gdy miłośnicy natury spotkali się na spacerze ekologicznym. Tym razem motywem przewodnim była mykologia, a celem – przyjrzenie się bliżej światu fungi, który nas otacza, czyli grzybom jadalnym i niejadalnym, porostom oraz grzybom nadrzewnym. Pod okiem eksperta liczne grono uczestników przyglądało się z bliska ich biologii i fizjologii.
Łączenie przyjemnego z pożytecznym to swoista tradycja ekologicznych spacerów organizowanych w ramach programu “Eko Warta”. Tym razem ekologiczną przygodę rozpoczęto od prezentacji atlasów grzybów i omówienia ich prawidłowego użytkowania. Nie bez znaczenia była także edukacyjna rozmowa o ich budowie i cechach charakterystycznych. Uczestnicy spaceru wskazywali te wyróżniki, na które należy zwrócić uwagę, próbując je oznaczyć samemu lub przygotowując ich zdjęcia do oznaczeń online. Nie zapomniano także o omówieniu takich istotnych elementów jak: zapach, siedlisko, substrat czy odbarwienia po uszkodzeniu.
Nie mamy najmniejszych wątpliwości, że spacer mykologiczny to świetny sposób na połączenie przyjemności z nauką. Dowiedzieliśmy się, jakie grzyby są jadalne, a które mogą być niebezpieczne. Co więcej, poprawiliśmy także naszą kondycję fizyczną i psychiczną – kontakt z naturą działa relaksująco. Spacer stał się świetną okazją do spotkania innych miłośników grzybów. Tutaj mogliśmy wymienić się doświadczeniami i wiedzą. Dla nas była to prawdziwa lekcja ekologii. Wiele się dowiedzieliśmy o ekosystemach leśnych i roli grzybów w naturze – mówi Anna Hacuś, z działu promocji Cementowni Warta S.A.
Na koniec spaceru podczas odpowiedzi na pytania końcowe omówione zostały też zagadnienia dotyczące postępowania w przypadku zatruć grzybami.