Lekcje w szkole, spotkania biznesowe, konferencje, targi, wykłady na uczelni – to tylko niektóre sytuacje, w których nieoceniony jest projektor multimedialny. Okazuje się, że projektor równie dobrze sprawdzi się w domu, umożliwiając oglądanie filmów, seriali i meczów na naprawdę dużym ekranie. Na jakie parametry warto zwrócić uwagę, aby wybrać dobry projektor do domu?
Do czego służy projektor?
Projektor multimedialny służy do wyświetlania ruchomego obrazu na ścianie lub innej powierzchni, np. na ekranie projekcyjnym. Niektórzy określają go mianem rzutnika, jednak są to dwa zupełnie różne urządzenia. Co prawda, rzutnik też służy do prezentowania obrazu na ścianie, ale wyświetla jedynie nieruchomy, statyczny obraz. Natomiast projektor jest zdecydowanie bardziej zaawansowany, ponieważ umożliwia wyświetlanie obrazów statycznych, jak i odtwarzanie filmów. Poza tym oba urządzenia różnią się sposobem działania.
Projektory świetnie sprawdzą się nie tylko w biurach i salach konferencyjnych do wyświetlania prezentacji, ale również w domu. Mając dobrej klasy domowy projektor, z powodzeniem obejrzymy film lub zagramy w gry na naprawdę dużym ekranie. Będziemy mogli zorganizować wieczór filmowy dla rodziny, obejrzeć ze znajomymi mecz polskiej reprezentacji czy wyświetlić zdjęcia z wakacji. Projektor multimedialny przyniesie też ogromną frajdę dzieciom – możemy go wykorzystać do bajek, urządzić konkurs karaoke albo zwiększyć efektywność nauki w domu.
(źródło: https://maxelektro.pl/produkt/projektor-philips-picopix-micro-2tv,11966)
Czym się kierować przy wyborze projektora do domu?
Projektory multimedialne różnią się od siebie parametrami. Oznacza to, że wybór urządzenia będzie uzależniony od jego zastosowania. Inny projektor wybierzemy do prezentacji dokumentów w zaciemnionych salach, a inny do domowego oglądania filmów. Warto dlatego zwrócić uwagę na kilka najważniejszych parametrów, które pomogą nam wybrać dobry projektor.
• Rozdzielczość – im wyższa, tym lepiej. Optymalnym wyborem będzie rozdzielczość Full HD (1920×1080 pikseli). Na rynku są też dostępne projektory z rozdzielczością 4K, ale ich ceny są bardzo wysokie.
• Format obrazu – jeżeli projektor ma nam służyć głównie do oglądania filmów, wybierzmy model, który działa w formacie 16:9 lub 16:10. Format 4:3 polecany jest bowiem do prezentacji szkolnych i biznesowych.
• Kontrast – ten parametr określa różnicę pomiędzy najjaśniejszym i najciemniejszym fragmentem obrazu. Jeśli zamierzamy wstawić projektor do ogrodu, altanki albo zabrać na działkę, wybierzmy model oferujący większy kontrast.
• Jasność lampy – określa, w jakich warunkach będziemy mogli wyświetlić obraz w dobrej jakości. Im mniejsza jasność lampy, tym bardziej zaciemnione musi być pomieszczenie.
• Głośność pracy – podczas działania projektora nagrzewają się lampy, które muszą się odpowiednio schłodzić, aby zapobiec przegrzaniu urządzenia. Obracające się wentylatory potrafią hałasować, skutecznie przeszkadzając w oglądaniu. Jeśli zatem chcemy wstawić projektor do salonu czy do sypialni, zwróćmy uwagę na wartość generowanego hałasu. Najlepiej, aby nie przekraczała ona 30 dB.
• Moduł Wi-Fi lub Bluetooth – warto wybrać do domu projektor, który ma wbudowane Wi-Fi. Dzięki temu będzie mógł bezpośrednio łączyć się z Internetem, więc kolejne kable nie będą potrzebne. Przydatny będzie również moduł Bluetooth, dzięki któremu będziemy mogli połączyć projektor z naszym smartfonem czy głośnikiem bezprzewodowym, by uzyskać lepszą jakość dźwięku.
(źródło: https://maxelektro.pl/produkt/projektor-asus-zenbeam-latte-l1,13717)
Mając projektor multimedialny, stworzymy w swoim salonie namiastkę kina domowego. Jeśli lubimy oglądać filmy i seriale na dużym ekranie albo często zapraszamy rodzinę i znajomych, by wspólnie oglądać rozgrywki sportowe, projektor z pewnością nam się przyda. Często jego zakup jest bardziej opłacalny niż zakup telewizora z bardzo dużą przekątną ekranu.