Od 1 lutego w wieruszowskim Powiatowym Centrum Medycznym funkcjonuje stacjonarne hospicjum. Placówka dysponuje 10 miejscami. Na jaką pomoc i wsparcie mogą liczyć podopieczni?
Podstawową pomocą, jaką możemy służyć pacjentom, to jest leczenie objawowe, czyli my walczymy z bólem, dusznościami, ze wszystkimi objawami, jakie pojawiają się w przebiegu choroby. Zarówno pacjent, jak i jego rodzina, mogą również skorzystać u nas z pomocy psychologa, i pacjenci są rehabilitowani, co przy chorobach ma duże znaczenie. My nie chcemy, żeby nasi pacjenci leżeli w łóżku. Co się da, jesteśmy w stanie zrobić, aby pacjent chociaż wstał z łóżka. Jeżeli chodzi o wiek, możemy przyjmować osoby dorosłe, a nasi pacjenci to osoby z zaawansowaną chorobą nowotworową. Najważniejszym kryterium jest choroba nowotworowa, a przypadki, w których my możemy pomóc, to pacjenci z chorobą zaawansowaną – mówiła lekarz Monika Malinowska, która koordynuje pracę w hospicjum stacjonarnym w PCM.
Jakie dokumenty należy zgromadzić, aby otrzymać miejsce w hospicjum? M.in. o tym w rozmowie z naszymi gośćmi, którymi były Małgorzata Wróbel i Honorata Kasztan. Rozmowę znajdziecie TUTAJ.