Jak napisać CV po niemiecku? Takie pytanie zadają sobie nie tylko osoby, które ubiegają się o posadę w Niemczech lub w niemieckiej firmie w Polsce, ale również studenci i absolwenci szkół, którzy chcą kontynuować swoją edukację za Odrą lub odbyć staż za granicą. Przygotowując Lebenslauf (niemieckie CV) trzeba dostosować się do norm panujących w Niemczech, ponieważ rekruterzy i pracodawcy zwracają dużą uwagę zarówno na treść jak i na formę dokumentu. Jak zatem napisać CV po niemiecku?
Przygotowanie CV po niemiecku – co trzeba wiedzieć?
CV po niemiecku różni się od CV pisanego po angielsku lub po polsku. Na samej górze powinno znaleźć się słowo „Lebenslauf” (życiorys), a nie „Curriculum Vitae”. To ogólnie przyjęta zasada, którą stosują Niemcy. Kolejna różnica jest widoczne w sekcji o danych osobistych, ponieważ w Niemczech podaje się znacznie więcej informacji o życiu osobistym jak np. stan cywilny (Familienstand), nazwisko panieńskie (Mädchenname), miejsce urodzenia (Geburtsort), obywatelstwo (Staatsbürgerschaft), a często także liczba dzieci (Kinder). Nieodłącznym elementem CV po niemiecku jest również zdjęcie. Musi być ono profesjonalne i mieć rozmiar paszportowy. Co jeszcze powinno zawierać CV po niemiecku? Poza danymi osobowymi zazwyczaj umieszcza się takie informacje jak: doświadczenie zawodowe (Berufserfahrung), edukacja (Ausbildung), umiejętności i specjalna wiedza (besondere Kenntnisse), znajomość języków obcych (Fremdspachen), zainteresowania (Interessen und Hobbys). W niektórych przypadkach ważne jest również umieszczenie referencji.
Beruflicher Werdegang (Berufserfahrung) – doswiadczenie zawodowe
Doświadczenie zawodowe to dla wielu rekruterów najważniejsza sekcja, która może zdecydować o przyjęciu do pracy danej osoby lub nie. Przy poszukiwaniu pracy w Niemczech warto wymienić wszystkich swoich pracodawców, nawet tych sprzed kilkunastu lat. Opis każdego stanowiska powinien zawierać nazwę firmy, sektor, miasto, nazwę stanowiska oraz krótki opis wypełnianych obowiązków. Warto również pochwalić się swoimi osiągnięciami – najlepiej za pomocą procentów, liczb i innych „mierzalnych” sposobów.
Ausbildung – co napisać o swojej edukacji?
Jedna z największych różnic pomiędzy przygotowaniem CV w Niemczech i w Polsce jest również widoczna w sekcji „Edukacja”. W naszym kraju pracodawcy często nie zwracają dużej uwagi na to, gdzie uczył się kandydat. Często nie ma również znaczenia kierunek zakończonych studiów, dlatego wystarczy wpisanie w swoim CV nazwy uczelnie i ewentualnie szkoły średniej w przypadku młodych kandydatów. W Niemczach edukacja ma znacznie większe znaczenie przy rekrutacji, dlatego trzeba znacznie dokładniej opisać swoją edukację. Warto dodać takie informacje jak ostateczna średnia ocen na studiach i w ostatniej klasie liceum. Jeżeli udało się zdać Maturę (z niem. Abitur) z dobrym wynikiem, to również warto dodać tę informację. Przy opisywaniu edukacji lepiej stosować niemieckie nazwy szkół; Gymnasium – liceum, technische Fachschule – technikum oraz Berufliche Weiterbildung – dodatkowe kształcenie zawodowe.
Umiejętnosci i jezyki obce
Przy rekrutacji na niektóre pozycje konkurencja jest bardzo duża, dlatego trzeba dodać informacje o dodatkowym umiejętnościach. Poza umiejętnościami potrzebnymi do wykonywania konkretnego zawodu warto dodać informacje o np. znajomość programów (komputerowych), ukończonych kursach dokształcających i posiadanym prawo jazdy. Do określenia poziomu danych umiejętności można użyć: podstawowa wiedza (Grundkenntnisse) lub dobra wiedza (Gute Kenntnisse). Duże znaczenie ma także znajomość języków. Do opisania swojej wiedzy można użyć skali opracowanej przez Radę Europy (A1-C2) lub użyć sformułowania „gut in Wort und Schrift” (dobra znajomość w mowie i w piśmie).
Interessen und Hobbys- czy opisywać swoje zainteresowania?
O ile poprzednie sekcje powinny być dla wszystkich zrozumiałe, sekcja zainteresowań często twarze wiele problemów. Pisać o swoich hobby, czy nie? – dużo zależy od tego, jak dużo miejsca zajęło opisanie doświadczenia oraz wykształcenia. Pisząc CV po niemiecku, warto jednak zawrzeć krótką informację o swoich zainteresowaniach, ponieważ to przyjęta praktyka. Poza tym ta sekcja pozwala na wyróżnienie się spośród innych kandydatów. Najlepiej jednak skupić się na wolontariacie lub działalności dodatkowej, ponieważ na CV powinno być jak najwięcej „suchych” faktów. Opisanie swoich zainteresowań pomaga rekruterowi w stworzeniu ogólnego obrazu osobowości kandydata, dlatego lepiej unikać ogólników i „banałów”.
Generator CV – Bananacv.com
Treść CV jest bardzo ważna, jednak bez odpowiedniej formy i estetyki, szanse na to, że rekruter zaprosi kandydata na rozmowę kwalifikacyjną, są małe. Warto zatem wykorzystać generatory CV lub kreatory CV, czyli dostępne w internecie narzędzia, które pozwalają na szybkie stworzenie atrakcyjnych CV. Jednym z ciekawszych generatorów CV jest Bananacv.com. Kreator umożliwia m.in. wybór wielu nowoczesnych wzorów oraz wariantów kolorystycznych, a także pomoc kreatora, który pomoże wyróżnić się podczas rekrutacji.