W grudniu 2021 roku tradycja układania dywanów kwiatowych na procesje Bożego Ciała w Spycimierzu (gm. Uniejów) została wpisana na Reprezentatywną Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości UNESCO. Tradycje ta jest obchodzona od blisko 200 lat. Podczas uroczystości Bożego Ciała parafianie tworzą kwietny dywan na trasie procesji o długości około 2 kilometrów.
Zbieramy kwiaty, przechowujemy je, a w Boże Ciało wysypujemy rozmaite wzory. Przygotowujemy się trzy dni, kwiaty pochodzą z naszych pól, łąk czy ogrodów. Zbieramy wszyscy- mieszkańcy parafii i dojeżdżający. Jest podział pracy, każda rodzina ubiera miejsce, gdzie mieszka, pozostałe – mieszkańcy okolicznych wiosek. Ten akurat dywan to jest sąsiedzki, tutaj już nikt nie mieszka i nikt nie przyjeżdża. Jak już wszystko skończymy to po tych dywanach idzie procesja. Jak wszędzie – najpierw asysta, potem orkiestra i Najświętszy Sakrament. Czy żal? My też po tym idziemy. Raz w roku można, to wszystko się robi dla Boga, nie dla nas – mówią mieszkanki Spycimierza.
Posłuchaj relacji:
Zwyczaj układania dywanów kwiatowych na procesje Bożego Ciała kultywują także mieszkańcy czterech wsi w województwie opolskim: Olszowa, Zimna Wódka, Zalesie Śląskie i Klucz.