Miejska Izba Pamięci Ziemi Lututowskiej, która mieści się w wieży kościoła, pełni funkcję miejscowego muzeum. Zgromadzono tam pamiątki mówiące o historii i dziejach Lututowa, przywraca się pamięć zapomnianym przedmiotom i ludziom. Ten zdecydowanie oryginalny pomysł, aby każdą kondygnację przeznaczyć na salę tradycji, zyskał uznanie mieszkańców i cieszy się ogromnym zainteresowaniem turystów.
O Izbę dba proboszcz parafii pod wezwaniem św. Piotra i Pawła, ks. Waldemar Gruszka: Zainteresowanie przerosło nasze najśmielsze oczekiwania, bo mnóstwo ludzi młodych, całych rodzin przychodzi i zwiedza tę wieżę i właściwie każdego dnia, każdego tygodnia ktoś tutaj jest na tej wieży i zwiedza. Ciągle przybywa eksponatów, bo po śmierci pana Antoniego Galińskiego z IPN-u też chcemy upamiętnić jego postać obok postaci Aleksandra Pawelca. Ta ekspozycja ciągle się rozrasta, jest uzupełniana, coraz to nowe pomysły powstają. Po wizycie pana Prezydenta chcemy troszkę przeorganizować tę wieżę. Najpierw będzie wystawa pamiątek w Urzędzie Miasta, natomiast później chcemy te pamiątki, związane z wizytą pana Prezydenta w Lututowie, zgromadzić w naszej Izbie Pamięci, żeby to zachować dla przyszłych pokoleń, aby każdy mógł zobaczyć, dotknąć, bo było to historyczne wydarzenie dla naszego miasta – podkreśla ksiądz Gruszka.
Izba Pamięci w Lututowie jest otwarta codziennie. Trzeba jednak mieć nie lada kondycję, aby wejść na najwyższą kondygnację wieży, która liczy aż 130 stopnie. Wysiłek jednak się opłaci, bo oprócz zgromadzonych pamiątek z ostatniego pietra roztacza się piękny widok na miasto.
Jak wyglądało otwarcie Izby zobaczysz tutaj.