Ekipa badaczy z Biura Poszukiwań i Identyfikacji Instytutu Pamięci Narodowej kontynuuje prace archeologiczne na cmentarzu w Starym Ochędzynie. We wrześniu 1939 roku pochowano tam trzech poległych żołnierzy wieluńskich Batalionów Obrony Narodowej, ekshumacja pierwszego z nich miała miejsce w kwietniu 2019 roku.
To kontynuacja prac zeszłorocznych, próbujemy zweryfikować informacje dotyczące śmierci trzech żołnierzy wieluńskich Batalionów Obrony Narodowej. Mieli oni zginąć 2 września 1939 roku, kiedy to zabezpieczali na polach pomiędzy Nowym Ochędzynem a Sokolnikami drogę odwrotu pozostałych żołnierzy BON, wycofujących się ze strony Wieruszowa w kierunku Złoczewa. Tutaj 2 września zostali ostrzelani i zginęli. Mieszkańcy wioski pochowali ich na szybko z tyłu cmentarza pod płotem, natomiast po miesiącu, kiedy front już przeszedł, w październiku próbowali przeprowadzić ekshumację i przenieść ich do grobu przygotowanego w centralnej części cmentarza. Niestety, wtedy się to nie udało, ekshumowano i przeniesiono szczątki dwóch żołnierzy, natomiast trzeci pozostał pod płotem. W zeszłym roku odnaleźliśmy szczątki młodego mężczyzny, odkryliśmy przy nim liczne artefakty, czyli kompas, bagnet i fragmenty umundurowania. Dzisiaj kontynuujemy prace, weryfikujemy dalej, sprawdzamy, czy w tym grobie w centralnej części cmentarza rzeczywiście znajdują się szczątki dwóch żołnierzy. Na chwilę obecną możemy powiedzieć, że jest to już potwierdzone, ten grób był przygotowany na trzy osoby, natomiast znajdują się w nim obecnie dwa szkielety. Odnajdujemy też drobne artefakty związane z umundurowaniem wojskowym, m.in. guziki z polskim orzełkiem. Planujemy przeprowadzić ekspertyzę antropologiczną, a następnie podjąć próbę identyfikacji genetycznej, ponieważ mamy materiał od rodziny jednego z poległych żołnierzy. Efektem końcowym powinien być uroczysty pogrzeb, podczas którego ci trzej żołnierze, po przeszło 80 latach będą mogli spocząć we wspólnym grobie, tak jak to miało być w założeniu w październiku 1939 roku – mówił dr Krzysztof Latocha z Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Łodzi.
Posłuchaj więcej:
W prace archeologiczne prowadzone przez IPN zaangażowali się członkowie Stowarzyszenia Historycznego „Bataliony Obrony Narodowej” z Wielunia i „Gloria Victis” z Wieruszowa.
Artefakty pochodzące z pierwszej ekshumacji Instytut Pamięci Narodowej przekazał do wieluńskiego muzeum, o czym pisaliśmy tutaj.