Grupa mieszkańców województwa łódzkiego założyła internetową bazę dla osób, które chcą udostępnić pomieszczenia dla uchodźców z Ukrainy. Sami też ją koordynują i m.in. przewożą z granicy rodziny do lokali w całym województwie.
Stworzyliśmy bazę danych, która bardzo szybko się rozrasta i jest bardzo wysoce spersonalizowana, dlatego zaproponowaliśmy współpracę z samorządami, aby dać im dostęp do tej bazy – my te dane gromadzimy i administrujemy nimi zgodnie z prawem. Wszystkim lokalnym włodarzom polecamy korzystanie z naszej bazy. W tym momencie mamy około 300 miejsc noclegowych w całym województwie łódzkim. Są to opisane miejsca, skatalogowane z dokładnością co do dnia możliwości udostępnienia. Apelujemy do osób, które oferują pomoc – zgłaszajcie się do swoich Centrów Zarządzania Kryzysowego, zwracajcie się do włodarzy, ale jeżeli czujecie, że chcecie działać wielotorowo, to zgłaszajcie miejsca noclegowe również u nas. My zajmujemy się województwem łódzkim, ale podobne bazy zaczynają się tworzyć we wszystkich województwach – mówi Michał Pietrzak.
Dom i pomoc to jedno, ale ważna jest również dalsza pomoc. Jesteśmy na etapie poszukiwania terapeutów, psychologów, lekarzy, którzy nieodpłatnie swoją wiedzą i umiejętnościami będą mogli pomagać osobom, które przyjeżdżają z wojny do m.in. Pabianic, Zgierza i innych miast województwa łódzkiego – dodaje jeden ze społeczników włączonych w akcję, mieszkaniec powiatu pajęczańskiego, Mikołaj Obalski.
Wczoraj dzięki systemowi udało się m.in. znaleźć dom w powiecie pajęczańskim dla 8 osób.
Posłuchaj całej rozmowy:
Link do strony znajdziecie TUTAJ.
Fot. archiwum prywatne