„Praca z uczniem zdolnym – wyszukiwanie i wzmacnianie potencjału” – to wykład przewodni III Konferencji Na Rzecz Ochrony Zdrowia Psychicznego Dzieci i Młodzieży „Jestem tutaj” …i wzmacniam Twój potencjał, która odbyła się w Zespole Szkół nr 1 w Wieluniu. Wygłosiła go Joanna Klemińska-Chudy, psycholożka pracująca w tej szkole. Później mówiono o rozwijaniu kompetencji miękkich i twardych u uczniów oraz przeprowadzono warsztaty. Konferencja cieszyła się ogromnym powodzeniem, do udziału zgłosiło się ponad 50 nauczycieli, wychowawców, psychologów i pedagogów pracujących w placówkach oświatowych.
Na tegoroczną konferencję zgłosiło się 51 osób, są to osoby pracujące w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych z terenu powiatu wieluńskiego, i po 25 osób na warsztaty. Ta konferencja cieszy się dużym zainteresowaniem od samego początku – mówi Joanna Klemińska-Chudy.
Polska szkoła często krytykowana jest, że kształci przeciętnie. Że nie pozwala w rozwoju talentów, pasji, że uczniów określa się dość stereotypowo mianem uczniów zdolnych najczęściej przez pryzmat świadectwa – dodaje Elżbieta Urbańska-Golec, dyrektorka Zespołu Szkół nr 1. – Natomiast w dalszym życiu ci młodzi ludzie bardzo często giną gdzieś na rynku pracy czy uczelni, natomiast karierę robią ci, którzy nie zostali rozpoznani po drodze. Ten temat nas bardzo zaintrygował, tym bardziej że praca z uczniem zdolnym, uzdolnionym, jakimkolwiek, który ma ambicje, jest pracą trudną. I to jest ten deficyt, który my odczuwamy na własnym gruncie, ale też chcemy zaprosić do dwóch bardzo ważnych tematów, które wiążą się z tym problemem, właśnie praca z uczniem zdolnym, a drugi mówi o komunikacji, o relacjach interpersonalnych. Niezwykle często właśnie na poziomie komunikacji, czy to tej komunikacji na lekcji, czy wewnątrzszkolnej brakuje być może takich narzędzi, które by nam pozwalały na rozpoznanie potencjału uczniów. Rolą szkoły jest wyciąganie tego potencjału uczniów.
Kompetencje interpersonalne i osobiste, rozwijanie kompetencji miękkich uczniów – ten temat z kolei przedstawiła Katarzyna Płuska, trenerka umiejętności społecznych dla dzieci i dorosłych I i II stopnia, magister komunikacji społecznej i specjalistą ds. zarządzania zasobami ludzkimi.