Muzeum w Praszce zaprasza na nową czasową ekspozycję. Wystawa prezentuje krótką historię polskiego komiksu, ale przede wszystkim skupia się na przekazie historycznym zawartym w świecie obrazków i charakterystycznych dymków z tekstem.
Po świecie Ajnów (o wystawie pisaliśmy tutaj), gdzie odkrywaliśmy kulturę azjatycką, wracamy do historii Polski – mówi kustosz Ewelina Sitek. – Tytuł wystawy to „Historia Polski według komiksu”. To takie przyjemne dla nauki połączenie. Mamy obraz z tekstem, które mówią o ważnych wydarzeniach mających miejsce w dziejach Polski. Są tu zarówno tematy trudne i bolesne, jak i te doniosłe i chwalebne.
Układ wystawy jest chronologiczny. A więc prezentowane są początki państwa polskiego, od najstarszych czasów. Pojawiają się mity i legendy oraz oczywiście wydarzenia udokumentowane. Aż po czasy współczesne i wydarzenia kulturalne czy sportowe.
Opowiadamy o królach, bitwach, o sławnych Polakach, miejscach i wydarzeniach – dodaje pani kustosz. – Wartością tej wystawy jest to, że wszystko oparte jest na komiksie. Łatwiej zapamiętuje się obrazy. Gdy na koniec wizyty uczniów za szkół (zajęcia prowadzone są z zachowaniem reżimu sanitarnego – dop. red.) rozmawiam z dziećmi, jestem dumna, że zapamiętują wiele faktów. Wiedzą czym był „Szczerbiec”, dlaczego Władysław Łokietek nazywany był właśnie „Łokietkiem” i inne tego typu ciekawostki.
Wystawa, jak wspomnieliśmy, dotyka także historii polskiego komiksu. Znajdują się więc tu także pozycje, które nie opisywały dziejów Polski i wydarzeń z nią związanych. Część ekspozycji poświęcono serii „Tytus, Romek i A’Tomek” autorstwa zmarłego niedawno mistrza Henryka Chmielewskiego oraz „Kajko i Kokosz” Janusza Christy. Jest też miejsce dla „pierwowzoru” współczesnego komiksu, czyli historii obrazkowej opowiadającej przygody „Koziołka Matołka” stworzonej przez Kornela Makuszyńskiego.
Przechodząc od planszy do planszy w sposób przyjemny przypomnimy o ważnych wydarzeniach, postaciach, ale i również o ciekawostkach historycznych.
Układ ekspozycji jest chronologiczny i podzielony na rozdziały. Są wśród nich opowieści o królach, o wojnach, o klęsce powstań, walkach o wolność, ale też o naszej kulturze, nauce, sztuce i słynnych miejscach, z których możemy być dumni, miastach, które odegrały ważne role w historii naszej ojczyzny. Na wystawie można się przekonać, że komiks potrafi opowiadać w sposób lekki i przyjemny, a zarazem merytoryczny.
Autorem wystawy jest Wojciech Łowicki, wieloletni popularyzator polskiego komiksu, prezentujący go w tak różnych odsłonach jak: „Propaganda PRL w komiksie”, „Religia według komiksu”, „Fantastyka w komiksie, komiks w fantastyce” oraz wiele, wiele innych. Za działalność wystawienniczą uhonorowany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa.
– tak o wystawie informuje Muzeum w Praszce na swoim profilu FB.
Wystawa będzie czynna do końca maja.
Muzeum w Praszce czynne jest od poniedziałku do piątku od 9:00 do 14:30. Obowiązuje reżim sanitarny – zachowanie dystansu, maseczki i obowiązkowa dezynfekcja rąk.