Zmieniają się uczniowie, którzy go tworzą, ale nie zmienia się ich zaangażowanie w propagowanie żydowskiej historii miasta. Grupa „Szlakiem wieluńskich Żydów” od lat działa w tym zakresie. Z okazji Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu przygotowali akcję #WeRemember. Zachęcają do dzielenia się w mediach społecznościowych zdjęciami opatrzonymi kartką z napisem „We remember” lub po polsku „Pamiętamy”. Ten prosty gest ma nas solidaryzować ze wszystkimi ofiarami holokaustu.
Weronika Piechota, uczennica II LO:
Mamy do przedstawienia akcję, która jest związana z tym dniem. Ma na celu przypomnieć nam o holokauście, przeciwdziałać nienawiści. Zachęcamy wszystkich do dołączenia do akcji i wstawiania swoich zdjęć z napisem „#WeRemember”. Co ciekawe, są one też wyświetlane przy pomniku na terenie byłego obozu Birkenau. Chodzi o to, żebyśmy pamiętali o tym, co spotkało tych niewinnych ludzi.
Adrianna Włodarczyk, uczennica II LO:
Tutaj będzie upamiętniona ta historia, która miała miejsce w czasach holokaustu. Najważniejsze jest to, dlaczego to robimy. Robimy to, żeby nie zapomnieć, jak sama nazwa wskazuje. Pamiętajmy o ofiarach holokaustu, aby historia była utrwalana.
Na facebookowej stronie „szlakowców” z II LO znajdziecie wyjątkowe filmiki z udziałem krewnych Żydów, którzy żyli kiedyś w Wieluniu. Kontakt z nimi udało się nawiązać dzięki zaangażowaniu opiekunki grupy, nauczycielki z tej szkoły – Agnieszki Mysakowskiej.
Mówi Nina Szmaj, uczennica zaangażowane w projekt:
Pomysł narodził się szybko, bardzo dużo osób się w to zaangażowało. Dostajemy nowe filmiki. Cieszymy się, że tak dużo ludzi zechciało opowiedzieć swoją historię lub historię swoich przodków.
I chociaż członkowie grupy zmieniają się, to niezmienny jest cel, jaki jej przyświeca. To propagowanie wiedzy na temat Żydów, którzy zamieszkiwali dawniej Wieluń. Tuż przed wybuchem II wojny światowej Żydzi stanowili około 33% ludności miasta.
Myślę, że to co nas łączy to to, że lubimy walczyć o prawa człowieka. To, że podczas wojny była dyskryminowana ludność żydowska, to przekłada się na teraźniejszość, bo kiedyś była dyskryminacja i dziś też jest. Łączy nas nadzieja na lepsze jutro i chęć poprawienia własnej przyszłości. Chcemy rozpowszechnić akcję i Międzynarodowy Dzień Pamięci o Holokauście jak najlepiej – podsumowuje Nina Szmaj.
Międzynarodowy Dzień Pamięci o Holokauście ustanowiła 17 lat temu Organizacja Narodów Zjednoczonych.
Fot. Szlakiem Wieluńskich Żydów