O sytuacji Kościoła katolickiego w powiecie wieluńskim w okresie dwudziestolecia międzywojennego oraz o książce „Dzieje Kościoła katolickiego w powiecie wieluńskim (1918-1939)” z jej autorem ks. dr. Michałem Widerą rozmawiał Grzegorz Nowak.
Nota biograficzna autora opracowana przez Wieluńskie Towarzystwo Naukowe:
Autor urodził się w Starokrzepicach w roku 1990, tam też ukończył pierwsze stopnie kształcenia. Następnie uczęszczał do Liceum Ogólnokształcącego w Oleśnie, po czym podjął studia teologiczne w Wyższym Seminarium Duchownym Archidiecezji Częstochowskiej. W roku 2015 uzyskał stopień magistra teologii po złożeniu pracy pt.: Życie i działalność biskupa Miłosława Jana Kołodziejczyka (1928-1994), napisanej pod kierunkiem ks. prof. Jana Związka na seminarium naukowym z historii Kościoła. Po przyjęciu święceń kapłańskich posługiwał – jako wikariusz – w Myszkowie, Trębaczewie, a od roku 2019 w parafii św. Rocha w Rząśni. W tym też czasie odbył studia doktoranckie z zakresu historii Kościoła na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Opolskiego, zaś 8 lipca 2021 r. otrzymał stopień doktora teologii w zakresie nauk teologicznych po przedstawieniu dysertacji, która stała się podstawą prezentowanej pracy. Jest ona poświęcona międzywojennemu dziedzictwu Kościoła katolickiego w pięciu dekanatach (bolesławieckim, brzeźnickim, praszkowskim, wieluńskim i wieruszowskim) wchodzących w skład diecezji kujawsko-kaliskiej, a następnie – powstałej w 1925 r. – diecezji częstochowskiej.
Praca doktorska ks. Widery, wysoko oceniona przez recenzentów w trakcie obrony, przynosi ogrom wiedzy o przeszłości Kościoła katolickiego w naszym powiecie między dwoma wielkimi konfliktami zbrojnymi: lata 1918-1939.