15-osobowa grupa Francuzów przyjechała do gminy Osjaków na zaproszenie Towarzystwa Przyjaźni Polsko-Francuskiej „Bez granic” w Osjakowie oraz wójta gminy Osjaków, Jarosława Trojana. Goście mają bardzo bogaty program pobytu na ziemi wieluńskiej ze zwiedzaniem stolicy regionu – Wielunia – włącznie.
Osoby, które nas odwiedziły są w zróżnicowanym wieku – podkreśla Renata Kostrzycka, członek Stowarzyszenia Towarzystwa Przyjaźni Polsko-Francuskiej „Bez granic” w Osjakowie. – Partnerstwo gmin Osjaków – Trévol trwa już 17 lat. Wymianę robimy co dwa lata. Celem naszym jest przybliżenie kultury, tradycji, zwyczajów, a przede wszystkim regionu, w którym mieszkamy. Jeśli chodzi o ten rok, to skupiliśmy się na tym, aby pokazać, jak zmieniła się gmina Osjaków i to, co jest w niej najlepsze. A Wieluń, to miasto powiatowe, miasto z bogatą historią i tradycją. I również chcemy naszym gościom pokazać to miasto.
Goście zwiedzili Muzeum Ziemi Wieluńskiej, gdzie przywitali ich Marek Kieler, starosta wieluński, i Jan Książek, dyrektor muzeum. Włodarz powiatu przybliżył specyfikę funkcjonowania samorządu powiatowego, jego walory gospodarcze, społeczne, kulturowe i krajobrazowe. Mówił również o tym, jak region rozwijał się na przestrzeni lat.
Mam ogromne szczęście, że mogłam tutaj przyjechać, poznać gminę i miasto Wieluń – mówi Marie Thérese Jacquart, mer gminy Trévol. – Mogę poznać nowe instytucje, które powstały, i podziwiać zmiany, jakie zaszły od mojego ostatniego pobytu. Rozmawiałam również z wójtem gminy Osjaków Jarosławem Trojanem o problemach i braku środków na kolejne inwestycje. Interesują nasz wszystkie aspekty funkcjonowania gminy. Ale przede wszystkim jesteśmy zachwyceni ludźmi, u których mieszkamy. Uczestniczymy w ich życiu, poznajemy zwyczaje i kuchnię polską. Dostaliśmy również piękne biało-czerwone kwiaty.
W tych ludziach można się zakochać – dodaje Christian Brunot, przewodniczący Komitetu Przyjaźni Polsko-Francuskiej Trévol. – Jestem bardzo szczęśliwy, że mogłem tutaj przyjechać. Spotkałem tutaj ludzi szczerych, miłych, prawdziwych, gościnnych. Dla mnie wszystko jest ważne – ludzie, piękna przyroda, zabytki i oczywiście lokalne trunki.
Leszek Wajs, prezes zarządu Towarzystwa Przyjaźni Polsko-Francuskiej „Bez granic” w Osjakowie podkreśla, że współpraca z gminą Trévol została nawiązana dzięki jego kuzynce Annick Wajs-Etienne: To córka brata mojego taty, którego los rzucił do Francji i tam założył rodzinę. Większość osób, które nas odwiedzają, mają polskie korzenie, uczą się języka polskiego.
Grupa zwiedziła również basztę Męczarnię i spędziła miło czas w parku w Lasku. Wizyta w Wieluniu zakończyła się uroczystym obiadem w restauracji Ratuszowa.
Tłumaczem podczas całej wizyty jest pani Anna Macurek.
Warto dodać, że Towarzystwo Przyjaźni Polsko-Francuskiej „Bez granic” w Osjakowie na zadanie publiczne pn. „Odkrywamy na nowo kulturę, zabytki i walory przyrodniczo-turystyczne Wielunia” otrzymało od Starostwa Powiatowego w Wieluniu dotację w kwocie 4 tys. zł, dzięki której goście z Francji mogli poznać Wieluń, jego historię, tradycje, zabytki i kulturę.
Zdjęcia: Alina Frejusz / Renata Kostrzycka, archiwum prywatne