Wiele ukraińskich rodzin znalazło dach nad głową w gminie Wierzchlas. W pomoc uchodźcom włączyły się Ochotnicze Straże Pożarne i stowarzyszenie na terenie tej gminy. Samorząd również mocno zaangażował się w przygotowanie miejsc dla tych, którzy uciekają przed rosyjską agresją.
Już mamy około 40. osób rozlokowanych w prywatnych domach, a my jako gmina również przygotowujemy miejsca dla uchodźców. Zwolniło się jedno mieszkanie komunalne, które jest teraz gruntownie remontowane. Zamierzamy też przystosować stare przedszkole w Mierzycach, które w zeszłym roku opuściły dzieciaki. Myślę, że w ciągu kilku tygodni będziemy dysponowali kilkunastoma miejscami. Jest również inicjatywa mieszkańców, którzy chcą przekazać swoje domy w użyczenie gminie i tutaj też będziemy chcieli rozlokować uchodźców. Zbieramy też przydatne dary i je magazynujemy. U nas są przeważnie mamy z dziećmi i bardzo młodymi ludźmi, którzy są zaopatrzeni w podstawowe rzeczy, ale chcieliby mieć jakiś kontakt ze światem. Dlatego poszukujemy laptopów, komputerów – choćby używanych – aby zapewnić im dostęp do Internetu, żeby mieli kontakt ze światem, bo nie znając języka w obcej kulturze jest im bardzo ciężko. Nie mają żadnego kontaktu z rodziną, która została na Ukrainie, i zostali ze szczątkową wiedzą o tym, co się tam dzieje – mówi wójt gminy Wierzchlas Leszek Gierczyk.
Więcej w rozmowie z naszym gościem tutaj.
Osoby z terenu gminy Wierzchlas, które przyjęły do swoich domów uchodźców z Ukrainy, proszone są o zgłaszanie tego faktu do Urzędu Gminy – osobiście w pokoju nr 5, bądź telefonicznie pod numerami telefonów: 43 88 66 110, 43 88 66 112 oraz 43 88 66 113.