Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Praszce zaprasza do podpisania petycji o uhonorowanie śp. Zbigniewa Szczerbika, zmarłego w 2020 roku dyrektora Muzeum w Praszce.
Zachęcamy, bo jest taki wymóg uchwały i regulaminu przyznawania tytułu Honorowy Obywatel Miasta Praszki, że zbieramy minimum 100 podpisów mieszkańców do wniosku o pośmiertne nadanie tytułu Honorowy Obywatel Miasta Praszki, a ten tytuł chcielibyśmy nadać świętej pamięci doktorowi Zbigniewowi Szczerbikowi, który z miłością i pasją przedstawiał historię Praszki, ziemi wieluńskiej, a jego prace naukowe sławiły nasze miasteczko w całym kraju. Podpisy są zbierane bardzo szybko, natomiast jeżeli ktoś chciałby dołączyć do tego wniosku, to zapraszamy do naszej siedziby codziennie od poniedziałku do piątku od 7:00 do 22:00. Warunki są takie, żeby była to osoba pełnoletnia, była mieszkańcem gminy Praszka i potrzebujemy tylko takie dane jak imię i nazwisko, adres i podpis pod wnioskiem akceptującym tę kandydaturę śp. Zbigniewa Szczerbika. Z dokumentacją według uchwały i regulaminu musimy zdążyć do końca lutego, ale chcemy to zrobić jak najszybciej.
– mówił dyrektor M-GOKiS-u Jacek Pac.
Jak czytamy w komunikacie M-GOKiS-u:
Zbigniew Szczerbik (1968-2020) aktywnie działał w organizacjach o charakterze naukowym, kulturowym czy kolekcjonerskim. Od 2001 r. był prezesem praszkowskiego Koła Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego, od 1999 r. członkiem zarządu Wieluńskiego Towarzystwa Naukowego, aktywnie działał również w takich instytucjach jak m.in. Polskie Towarzystwo Historyczne Oddział w Radomsku, Polskie Towarzystwo Turystyczno – Krajoznawcze.
Udzielał się na niwie naukowej i popularyzatorskiej. Wydał książkę pt. Sejm koronacyjny Władysława IV w 1633 r., współtworzył monografie takich gmin jak Mokrsko, Czarnożyły, Wierzchlas, Osjaków czy wsi Krzyworzeka oraz Żytniów. Wespół z dr. Zdzisławem Włodarczykiem tworzyli Wieluński Słownik Biograficzny, przedstawiający sylwetki najbardziej wybitnych przedstawicieli ziemi wieluńskiej. Ponadto swoje artykuły publikował m.in. w Roczniku Powiatu Oleskiego, Biuletynie Numizmatycznym, Zeszytach Naukowych Uniwersytetu Opolskiego. Był autorem tekstów do kilkudziesięciu folderów wystaw prezentowanych przez Muzeum w Praszce. Wielokrotnie wygłaszał referaty na uroczystych sesjach Rady Miejskiej w Praszce, podczas rocznic świąt państwowych czy też organizowanych we współpracy z Wieluńskim Towarzystwem Naukowym dorocznych, jesiennych spotkaniach z historią lokalną.
Za swą działalność był wielokrotnie honorowany. W 2007 i 2010 roku otrzymał Tytuł Januarego, nadawany przez Starostę Oleskiego, w 2003 i 2006 roku otrzymał Dyplomy Honorowe Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego oraz w 2005 roku Złotą Odznakę tejże instytucji.
Był wielkim miłośnikiem muzyki barokowej, turystyki oraz literatury.Był znakomitym organizatorem, popularyzatorem dziejów lokalnych, człowiekiem o niezwykle szerokich horyzontach. Swoją pracą sławił Praszkę na cały kraj, pod jego kierunkiem Muzeum w Praszce rozwinęło się jako ośrodek myśli historycznej, kulturalnej czy nawet światopoglądowej.