Nowe pracownie dydaktyczne wraz z wyposażeniem oraz dodatkowe zajęcia dla uczniów i szkolenia dla nauczycieli – to tylko niektóre z założeń projektu „Super szkoła – Super uczniowie”, który przy znaczącym wsparciu finansowym z funduszy europejskich realizuje Urząd Gminy w Praszce. Beneficjentami projektu, który realizowany będzie przez najbliższe dwa lata, są placówki wiejskie – szkoły z Kowali, Przedmościa i Strojca.
– W ramach tego projektu uczniowie będą podnosili swoje kompetencje, wyrównywali szanse edukacyjne z różnych przedmiotów i, jak zawsze w takich projektach, przewidywane jest doposażenie placówek edukacyjnych – mówi Danuta Janikowska, wiceburmistrz Praszki. – Tutaj na wyróżnienie zasługuje informacja o utworzeniu międzyszkolnej pracowni biologiczno-chemicznej w szkole w Kowalach i pracowni internetowej w szkole w Strojcu. W tych placówkach planujemy doposażenie w podstawowy sprzęt, by te zadania prowadzone były w sposób ciekawy z wykorzystaniem pomocy dydaktycznych.
– Zaplanowaliśmy zajęcia z biologii, chemii, fizyki, ale także z języka angielskiego i matematyki – mówi Lidia Kowalska-Owczarek, dyrektor Szkoły Podstawowej im. Wincentego Witosa w Kowalach. – Będą też zajęcia wyrównawcze dla dzieci ze specjalnymi potrzebami, ale także dla tych szczególnie uzdolnionych i zajęcia korekcyjno-kompensacyjne. W przeciągu dwóch lat zaplanowano po 60 godzin, co w sumie daje 420 godzin zajęć.
W ramach projektu w szkole w Kowalach powstanie nowa pracownia biologiczno-chemiczna. Będzie to sala o międzyszkolnym charakterze, co oznacza, że z zajęć w niej skorzystają także m.in. uczniowie ze Strojca czy Przedmościa.
– Chcemy by była to pracownia z najnowocześniejszym sprzętem – dodaje dyrektor Kowalska-Owczarek. – W ramach tego projektu chcielibyśmy zakupić do tej pracowni, i mamy nadzieję, że to się uda, dygestorium z kanałem wentylacyjnym, stoły demonstracyjne typowe do zajęć z chemii, z blatem, zlewem z ceramiki, szafy na chemikalia. Także wyposażenie pracowni do nauki języków obcych na osiem stanowisk. (…) Chcemy doposażyć pracownię komputerową. Zakupić monitor dotykowy i dwa zestawy interaktywne, tablicę, projektor do pracowni matematycznej i fizycznej. (…) Do pracowni biologicznej planujemy dokupić także wszelkie pomoce w postaci modeli, także modele 3D, szkielety, zestawy. (…)
Oprócz zaplanowanych zakupów w projekcie przewidziane są także wycieczki dydaktyczne, m.in. do Centrum Nauki Kopernik w Warszawie oraz ogrodów zoologicznego i botanicznego we Wrocławiu. W ramach międzyszkolnego działania zaplanowane są także szkolenia dla nauczycieli m.in. z zakresu przeciwdziałania cyberprzemocy czy pracy z tablicami i monitorami interaktywnymi.
Zakres działań edukacyjnych przewidziany jest do realizacji do końca czerwca 2022 roku natomiast zadania z zakresu organizacji pracowni i zakupu wyposażenia dla szkół zrealizowane mają być do końca grudnia roku bieżącego.
– Jeśli pojawiają się takie możliwości, są projekty i możemy z nich skorzystać, to staramy się i piszemy wnioski – mówi wiceburmistrz Janikowska. – Robimy to, by podnosić atrakcyjność edukacji, doposażać placówki. Pokazać, że można coś więcej niż tylko podstawa programowa.
Ogólny koszt projektu „Super szkoła – Super uczniowie w gminie Praszka” ma wartość blisko 420 tysięcy złotych. Aż 397 tysięcy stanowi dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego.