1 sierpnia w gminie Działoszyn rozpoczęto realizację projektu „Zahulam tak, jak mój ojciec i dziad. II edycja”. Projekt jest dofinansowany w ramach programu Narodowego Centrum Kultury „Kultura – Interwencje 2020. EtnoPolska”.
I edycja odbyła się w 2018 roku, wtedy również uzyskano wsparcie z NCK. Gośćmi specjalnymi spotkań były dwa zagraniczne zespoły: Folklorna Skupina „Gozdar” ze Słowenii i Zespół Tańca Ludowego „Molodist” z Ukrainy. Założeniem realizowanego projektu jest wsparcie finansowe cyklu wydarzeń kulturalnych popularyzujących kulturę ludową wśród wszystkich grup wiekowych w mieście i gminie Działoszyn.
Projekt polega na organizacji „Jesiennych spotkań z folklorem” oraz warsztatów tanecznych celem przygotowania występów Zespołu Folklorystycznego „Trębaczewianie” podczas „Jesiennych spotkań z folklorem”. Organizatorem i realizatorem projektu jest Stowarzyszenie Na Rzecz Rozwoju Wsi Trębaczew i to ono złożyło wniosek do Narodowego Centrum Kultury o wsparcie tego projektu. I po raz drugi udało nam się z programu „Kultura – Interwencje 2020. EtnoPolska” uzyskać takie dofinansowanie. W tym roku jest ono w kwocie 27 tys. zł. Te środki, plus własny wkład finansowy, pozwolą na zorganizowanie i warsztatów i jesiennych spotkań. Planowany jest również udział dwóch zespołów zagranicznych, ale wiadomo jest, że sytuacja epidemiczna jest w Europie jest taka jak i w naszym kraju, dlatego nie mówimy na razie jakie to będą zespoły, bo wszystko się może zmienić. Musimy projekt dostosować do bieżącej sytuacji epidemicznej w kraju – mówi Dorota Rabiniak, kierownik Zespołu Folklorystycznego „Trębaczewianie”.
„Jesienne spotkania z kulturą” odbędą się po raz czwarty, natomiast w ramach programu NCK, po raz drugi.
Zajęcia warsztatowe zaczynają się 21 sierpnia, a „Jesienne spotkania z folklorem” potrwają od 8 do 10 października tego roku.