Dwa lata temu gmina Biała włączyła się w obchody przypadającej wtedy setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Został zrealizowany projekt, w ramach którego odsłonięto tablice na gminnych cmentarzach, upamiętniające osoby z terenu gminy Biała, zbrojnie walczące w polskich oddziałach. W tym roku przypada setna rocznica Bitwy Warszawskiej. Z tej okazji odsłonięte tablice zostaną uzupełnione o osoby, które walczyły o wolną Polskę podczas tej bitwy.
Okazało się dwa lata temu, że do wielu naszych mieszkańców dotarła świadomość, że mają takich przodków, a nie mieli takiej wiedzy, żeby ich zgłosić – mówi Aleksander Owczarek, wójt gminy Biała. – Dlatego ponownie wystąpiliśmy z tym apelem do mieszkańców. 100-lecie Bitwy Warszawskiej, 100-lecie cudu nad Wisłą. W tym roku nie wiem, czy uda się odsłaniać tablice 15 sierpnia, ale myślę, że na pewno 11 listopada chcemy te tablice uzupełnić. Mamy takie przesłanki, że po kilka nazwisk dołożymy na każdym z trzech cmentarzy: w Naramicach, w Łyskornii i w Białej. Oddzielnie chcemy potraktować Kopydłów, miejscowość, która należy do Parafii Raczyn. Tam, na Domu Ludowym, gdzie jest również kaplica, chcemy umieścić tablicę upamiętniającą mieszkańców Kopydłowa, którzy sto lat temu walczyli o niepodległość. Są przesłanki, bo sam właściciel dworu, pan Daszkiewicz, zmarł w obozie hitlerowskim, jest już udokumentowaną postacią i kilka innych osób również, więc ta tablica ma tam docelowo zawisnąć. Cały projekt chcemy zakończyć takim biuletynem na okoliczność wszystkich naszych działań, upamiętniających okres walk wyzwoleńczych sto lat temu, zakończyć to w tym roku. Chcemy wydać taki biuletyn upamiętniający przodków i nasze działania z tym związane, w listopadzie w tym roku.
Ankiety do wypełnienia są udostępnione w Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu w Białej oraz na stronie internetowej. Zwrot wypełnionych ankiet do Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Białej oczekiwany jest do 20 lipca.