Fundacja Wspierania Rozwoju Dzieci i Rodzin „Bursztynek” realizuje projekt dotyczący partycypacji, czyli uczestnictwa w życiu społecznym. Podczas spotkania w OSP Sieniec dr Hanna Achremowicz z Uniwersytetu Wrocławskiego mówiła właśnie na ten temat (zobacz film na naszym Facebooku).
Bardzo się cieszę, że państwo przyjechali, że mamy przedstawicieli samorządu, centrum OPUS, NGO-sów – mówiła szefowa fundacji Małgorzata Kalemba – To doskonała okazja, aby zgłębić temat partycypacji obywatelskiej. Im więcej osób, tym lepsza partycypacja, bo jest różnorodność. Będziemy przygotowywać raport z wszystkich działań.
Partycypacja to najogólniej współuczestnictwo, uczestnictwo, branie w czymś udziału, możemy w czymś partycypować, kiedy jesteśmy uczestnikiem. Kiedy mówimy o partycypacji społecznej czy obywatelskiej mamy na myśli angażowanie się w sprawy otoczenia, zabieranie głosu, współdziałanie dla wspólnego dobra. Używamy tego słowa, aby podkreślić specyficzne aktywności, których mieszkańcy według logiki demokratyzacji, takiego współrządzenia, nie tylko delegowania władzy co 4 lata, a takiego codziennego bycia w życiu społecznym, angażują się w różne działania partycypacyjne: konsultacje społeczne, budżet obywatelski, wysyłają opinie do władz, protestują, kiedy jest trzeba, ale też zakładają stowarzyszenia, są członkami rady rodziców. Są różne sposoby partycypacji. – mówi dr Hanna Achremowicz z Uniwersytetu Wrocławskiego – We Wrocławiu jest tak, że konsultacje zleca się organizacjom pozarządowym, które mają pomysły, przestrzeń na to, mają osoby, które kształcą się w tym kierunku, to ściąga z urzędników ciężar wymyślenia czegoś od zera, wspiera urząd, buduje atmosferę społeczną, która wspiera partycypację. Trzeba mieszkańcom obrazowo pokazywać mieszkańcom o czym rozmawiamy, żeby chcieli brać udział, widzieli, że tematy ich dotyczą, że to są konkrety.
Każde takie spotkanie i podzielenie się wiedzą zawsze da rezultaty. Zrobiłam swoje notatki, aby starać się dotrzeć do osób, które mogłyby uczestniczyć w konsultacjach. Świetnym pomysłem były infografiki, które u nas zobaczą państwo niebawem, fajnym pomysłem był wózek konsultacyjny jako punkt konsultacyjny działający na różnych imprezach. Coś postaram się wdrożyć u nas, aby pokazać, że każdy z mieszkańców ma prawo wypowiedzieć swoje zdanie i my weźmiemy je pod uwagę w procesie konsultacji. – mówi wiceburmistrz Wielunia Joanna Skotnicka-Fiuk, która podczas spotkania została wywołana do tablicy w temacie braku budżetu obywatelskiego w gminie Wieluń. – My tutaj jesteśmy na początkowym etapie, tymi małymi konkursami uczymy się tematu. Uczy się urząd i uczą się organizacje. W zeszłym roki i w tym roku musiałam robić dogrywkę, bo nie było chętnych. Liczę na to, że potrzebujemy kilku lat, aby dać sobie tego rozpędu.
Budżet obywatelski jest świetną formą konsultacji społecznych, pokazuje mieszkańcom konkret, my wymyślamy projekty i konsultujemy, potem głosujemy i wybieramy, wspieramy wdrażanie. To świetna lekcja obywatelstwa. – mówiła o budżecie obywatelskim na spotkaniu ekspertka z Uniwersytetu Wrocławskiego.
Wybrzmiało dużo ciekawych rozwiązań, jeśli chodzi o zachęcanie do partycypacji, do udziału w życiu społecznym. – mówi Małgorzata Kaźmierczak, wolontariuszka w Fundacji Wspierania Rozwoju Dzieci i Rodzin „Bursztynek” – Ta obecność przedstawicieli samorządu, NGO-sów, organizacji i instytucji to dowód na taką dojrzałość społeczną, potrzebę uczenia się, to dobry przejaw i na to liczyłyśmy, jeśli chodzi o projekt.
Posłuchaj relacji:
Warsztaty ujęte w projekcie „Partycypacyjny Bursztynek – Mocniejsi Razem” odbędą się 18 września oraz 2 i 16 października.
Gościnią Radia ZW była dr Hanna Achremowicz z Uniwersytetu Wrocławskiego