Wieluńska Fundacja Słowem Pisane po raz drugi zorganizowała Festiwal Literatury „Zarzewie”. Tym razem tematem przewodnim spotkania z literatami w Powiatowej Bibliotece Publicznej w Wieluniu była „Duchowość”. Zebranych powitał członek Fundacji Grzegorz Nowak:
Ta edycja festiwalu, jak sama nazwa wskazuje, ma na celu rozważenie kilku przekonań na temat naszej duchowości. Ten Festiwal Literatury nie byłby możliwy, gdyby nie wsparcie Samorządu Województwa Łódzkiego, dlatego chciałbym złożyć na ręce marszałka województwa łódzkiego Grzegorza Schreibera i przewodniczącej Sejmiku Województwa Łódzkiego Iwony Koperskiej podziękowania za możliwość zorganizowania kolejnej edycji tego wydarzenia.
Poeta Maciej Bieszczad (pomysłodawca Festiwalu) podczas spotkania opowiadał o roli duchowość we własnej twórczości:
Pierwszy kontakt z duchowością w mojej twórczości jest bardzo konkretny i ściśle określony, bo jest to duchowość chrześcijańska. Bardzo często ten pierwszy kontakt, spotkanie z tym światem duchowym onieśmiela, a z drugiej strony jest wielką tajemnicą nie tylko twórczości, nie tylko literackiej, ale wielką tajemnicą ludzkiego życia. Najciekawsze jest to, co się dzieje w rezultacie tego spotkania. Mamy do czynienia ze spotkaniem dwóch światów: duchowego ze światem naturalnym, zmysłowym.
Kolejnym gościem Festiwalu była poetka Anna Kubarycz:
Podczas pandemii powstało dużo wierszy. Oczywiście są to krótkie wiersze, czasami śmieje się, że wracając do tej duchowości, tematu dzisiejszego spotkania, moje wiersze są krótkie, bo ja przekazuje to, co mam do przekazania, reszta pozostaje w sferze duchowości – każdy ma swoją, więc każdy może sobie te utwory zinterpretować, każdy wiersz, jak będzie chciał. Tam jest już wszystko, tam nie trzeba już nic dopisywać.
Poeci zaprezentowali nigdzie wcześniej niepublikowane wiersze i wydane w ostatnich dniach publikacje (więcej na ten temat niebawem).
Trzecim, ostatnim panelem Festiwalu było spotkanie z Magdaleną Jaroch i Grzegorzem Nowakiem, którzy w ramach Festiwalu wydali publikację „Matka Teresa Janina Kierocińska”, poświęconą nie tylko działalności wielunianki, ale również formom jej upamiętnienia na ziemi wieluńskiej oraz pokłosie jej działań jakim było m.in. współzależenie Zgromadzenia Sióstr Karmelitanek Dzieciątka Jezus. Publikację wydano w ilości 100 sztuk i jest ona bezpłatna.
Piękna książka, dostałam ją dzień przed festiwalem. Przeczytałam ją całą, analizując każdy kawałek. Jest to piękna relacja dziennikarska zapisana słowem, nie poezją a prozą i naprawdę piękną prozą. Myślę, że nie będę jedyną osobą, która to przeczyta i że może to właśnie ta książka „postawi kropkę nad i” czyli doprowadzi do tego, że w końcu Matkę Teresę ogłoszą błogosławioną – mówiła prowadząca spotkanie Zofia Białas.
Całe spotkanie poświęcone nowej publikacji już w niedzielę 16 stycznia po 8:00 w audycji „O krok bliżej wiary”.
Posłuchaj relacji:
Cały Festiwal można obejrzeć TUTAJ i TUTAJ.
Projekt realizowany jest w ramach otwartego konkursu ofert na realizację zadań publicznych Województwa Łódzkiego z zakresu kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego w 2021 roku. Zadanie finansowane jest ze środków Samorządu Województwa Łódzkiego.
Fot. Powiatowa Biblioteka Publiczna w Wieluniu