Coraz bliżej jest chwila, gdy Łódzka Kolej Aglomeracyjna będzie w całości napędzana energią z odnawialnych źródeł. Według planów ma to nastąpić w 2028 roku. Wczoraj w Łodzi zaprezentowano farmę fotowoltaiczną, która ma zasilać zaplecze techniczne ŁKA.
ŁKA jako pierwszy pasażerski przewoźnik przystąpiła do programu Zielona Kolej. Dzięki udziałowi w tym programie do napędu trakcyjnego wykorzystujemy już 30 procent zielonej energii. Niedługo będzie to 50 procent, a zmierzamy do pełnego jej wykorzystania. Dziś dokładamy kolejną cegiełkę, ponieważ mamy farmę fotowoltaiczną, która zaopatrzy w energię zaplecze techniczne Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej. Inwestujemy w czystą energię bez ideologicznego zadęcia. Robimy to dla ludzi, bo czysta energia to lepsze powietrze dla mieszkańców województwa, ale to ma również wymiar ekonomiczny. Dzięki temu ŁKA długo była w stanie utrzymać ceny biletów w czasie, gdy inni przewoźnicy je podnosili – mówi Grzegorz Schreiber, marszałek województwa łódzkiego.
Łódzka Kolej Aglomeracyjna jako jedna z firm będących perłą naszego województwa jest jednocześnie jego dumą. Gdy na konwencie wojewodów rozmawiamy o kolei, zazdroszczą nam ŁKA. Dlatego, że w innych województwach sieć połączeń kolejowych i autobusowych nie jest tak dobrze zintegrowana i zaplanowana jak w Łódzkiem. To ogromna zasługa samorządu województwa łódzkiego z marszałkiem Grzegorzem Schreiberem, ale także wspaniałych menadżerów i doskonałych pracowników – dodaje Tobiasz Bocheński, wojewoda łódzki.
Uruchomiona 27 października farma fotowoltaiczna ma moc 250 kWp. Od ubiegłego roku w ŁKA jest stosowany ecodriving oraz system premiowania maszynistów za ekonomiczną jazdę. Obecnie trwa testowanie systemu Sensum – to oprogramowanie dające dodatkowe wsparcie oraz wskazówki dotyczące optymalnego prowadzenia pociągu.
Podczas uroczystości wręczono także odznaczenia za zasługi dla rozwoju kolejnictwa zasłużonym pracownikom kolei.
Fot. lodzkie.pl