Było artystycznie, muzycznie i poetycko. Wczoraj w Muzeum Ziemi Wieluńskiej miał miejsce wernisaż wystawy „Etno Wieluń” autorstwa Marzeny Hettich-Uryszek, wieluńskiej artystki tworzącej w Polsce i w Niemczech. Spotkanie rozpoczął występ wokalistek Powiatowego Młodzieżowego Domu Kultury i Sportu oraz ich trenerki wokalnej, Zofii Szpikowskiej, które zaprezentowały ludowy repertuar w nowoczesnych aranżacjach. Później przyszedł czas na krótką prelekcję na temat stroju wieluńskiego, którą wygłosił Tomasz Spychała, etnograf Muzeum po czym Magdalena Kopańska przeprowadziła krótki wywiad z autorką wystawy na temat jej działalności artystycznej. To kolejna odsłona projektu, którego celem jest promocja tradycji kulturalnych ziemi wieluńskiej.
To, że pani zachęciła kobiety, dzieci do udziału w tym projekcie jest bardzo piękne. Możemy być dumni z naszego regionu, z naszej historii – mówił Tomasz Spychała. – Gratuluję.
Wystawa Marzeny Hettich-Uryszek to zbiór fotografii, na których aktywne mieszkanki ziemi wieluńskiej prezentują się w strojach ludowych. Projekt uzupełniają wiersze poetów regionu wieluńskiego. – mówi Magdalena Kopańska z Muzeum.
To zaszczyt i duma móc brać udział w tak fantastycznym projekcie – mówi Maria Krzak, jedna z modelek. – Powinniśmy się bardzo cieszyć, że jest taka osoba jak Marzena w naszym środowisku, że tworzy z przepięknym efektem. I tylko możemy życzyć sobie, aby takich ludzi z pasją było jak najwięcej. To był dla mnie debiut i przygoda, która zaowocowała przepięknymi zdjęciami, które będą moją pamiątką do końca życia.
Na wystawie wracamy do korzeni – dodaje kolejna modelka, Anna Nowak-Zgondek, na co dzień prezenterka w Radiu Ziemi Wieluńskiej. – Ja mieszkam na wsi, pochodzę ze wsi i jestem z tego dumna. Bardzo się cieszę, że zostałam zaproszona do tego projektu, bo mogłam tutaj pokazać kawałek swojej duszy. Jestem też dumna, że i Marzenka i Zosia Szpikowska mieszkają w mojej wiosce, bo stwarzają taki niesamowity, artystyczny klimat.
To bardzo emocjonalne dla mnie – mówiła po otwarciu wystawy Marzena Hettich-Uryszek. – Osobista wystawa, to trochę odkrywanie siebie, swojego wnętrza, więc to wyjątkowy czas. Myślę, że to, że miałam możliwość pokazać tę wystawę w Muzeum Ziemi Wieluńskiej świadczy o tym, że jest ważna dla ziemi wieluńskiej i widzę, że ludzie też to czują. Bardzo mnie to cieszy.
Posłuchaj relacji z wernisażu:
Podczas wieczoru wiersze zaprezentowały: 6-letnia Diana Sibiak, Anna Jaros i Nina Pawlaczyk.
Wystawę można oglądać w muzeum do 8 stycznia 2023 r.