Elektroniczne recepty są bardzo istotnym elementem systemu informatycznego służącego cyfryzacji polskiego publicznego systemu opieki zdrowotnej. Tworzenie tego rodzaju systemu informatycznego trwało długo. Od 8 stycznia 2020 r. obieg recept w formie elektronicznej jest możliwy do realizacji przez pacjentów.
E-recepta jako pomocna i nowoczesna technologia informatyczna
Konsultacja online z lekarzem to wirtualne spotkanie w celu uzyskania porady medycznej przez telefon. Podczas zdalnej konsultacji lekarz w razie potrzeby wystawi elektroniczną receptę.
E-recepta to świetny sposób, aby lekarze mogli skuteczniej komunikować się ze swoimi pacjentami- czy to poprzez wysyłanie recept, czy też za pomocą udzielania porad dotyczących leczenia.
Oprócz pomocy pacjentom e-recepty mają kilka innych zastosowań dla samych lekarzy. Na przykład elektroniczne recepty mogą pomóc lekarzom z łatwością śledzić historię zdrowia pacjentów. Lekarze mogą również z łatwością udzielać pacjentom porad dotyczących leczenia za pośrednictwem dokumentacji elektronicznej.
Przede wszystkim e-recepty można wysłać szybko i łatwo. Lekarze nie muszą już ręcznie wypisywać recepty dla każdego pacjenta. Zamiast tego mogą przesłać wersję elektroniczną wraz z dokumentacją medyczną pacjenta. Dzięki temu mogą skuteczniej komunikować się z pacjentami i ogranicza błędy związane z wypisywaniem recept.
Nowoczesna technologia a medycyna
Technologia ma ogromny wpływ na nasze codzienne życie; jest niezbędna w wielu zawodach we współczesnym społeczeństwie.
Zarządzanie receptami stało się łatwiejsze w erze cyfrowej dzięki elastyczności technologii cyfrowej. Wizyty fizyczne można zmieniać za pomocą kalendarzy cyfrowych, dzięki czemu osoby z chorobami przewlekłymi lepiej planują swój czas. Kalendarze cyfrowe mogą również pomieścić notatki medyczne i przypomnienia o wizytach. To cyfrowe planowanie pozwala osobom z chorobami przewlekłymi na większą swobodę w codziennym życiu i sprawia, że czują się oni pewniej, jeśli chodzi o zachowanie zdrowia. Cyfrowe śledzenie zdrowia jest również przydatne podczas codziennego monitorowania stanu zdrowia. Dzięki temu osoby z chorobami przewlekłymi mogą śledzić swoje objawy i na podstawie tych danych dokonywać zdrowszych wyborów dotyczących stylu życia. Osoby z chorobami mogą również udostępniać swoje dane zdrowotne świadczeniodawcom w celu uzyskania porad dotyczących planów leczenia.
Internet ułatwił również osobom bez fizycznego kontaktu z pacjentem współpracę ze świadczeniodawcami w zakresie planów leczenia. Podpisy cyfrowe ułatwiają to, umożliwiając osobom fizycznym dostęp do dokumentacji medycznej i bezpośredni kontakt z personelem medycznym za pośrednictwem poczty elektronicznej lub rozmów telefonicznych. Współpraca między pacjentami a profesjonalistami pomaga również w leczeniu pacjentów z wieloma zaburzeniami, ponieważ zwiększa szybkość rozwiązywania problemów wpływających na różne obszary ich zdrowia. Edukatorzy również skorzystali z tej cyfrowej ery, ponieważ mają teraz dostęp do planów lekcji przygotowanych przez profesjonalnych pedagogów. Pozwala to nauczycielom skutecznie prowadzić lekcje bez bezpośredniej interakcji z uczniami.
Postęp technologiczny zrewolucjonizował sposób, w jaki radzimy sobie z chorobami we współczesnym świecie. Technologia cyfrowa jest elastyczna, umożliwiając osobom z chorobami przewlekłymi skuteczne zarządzanie swoim zdrowiem, a świadczeniodawcom ułatwia zdalne śledzenie informacji o stanie zdrowia pacjenta.
Co to jest E-recepta?
E-recepta to przede wszystkim elektroniczna wersja recepty, która eliminuje konieczność przedstawienia w aptece recepty papierowej. E-recepta zawiera specjalny czterocyfrowy kod, dzięki któremu farmaceuci mogą zidentyfikować e-receptę i wydać pacjentowi odpowiedni lek. E-Recepta od 8 stycznia 2020 r. jest obowiązkowo wystawiana przez wszystkich lekarzy w formie elektronicznej.
Pacjenci otrzymują informacje potrzebne do realizacji danej e-recepty za pomocą odpowiedniego SMS-a albo też e-maila. Numer telefonu oraz adres e-mail nadawcy zostaną zarejestrowane w Internetowym Koncie Pacjenta (IKP). Osoby, które nie są jednak zarejestrowane w IKP, mogą poprosić lekarza o wydruk e-recepty, ale będą musiały odebrać ją w gabinecie lub też przychodni. Aby ustawić sposób otrzymywania wiadomości o e-receptach, trzeba w tym przypadku zalogować się na Internetowe Konto Pacjenta i w zakładce „Moje konto” wybrać rodzaj powiadomienia za pomocą SMS lub też e-mail.
Kto wystawia E-receptę i co znajduje się na E-recepcje?
Elektroniczne recepty mogą być wystawiane przez lekarzy, farmaceutów, dentystów, pielęgniarki, położne, felczerów i starszych felczerów w dokładnie taki sam sposób jak recepty papierowe.
E-recepta zawiera między innymi informacje o pacjencie, lekarzu wystawiającym, kod kreskowy do zakupu leków, a także czterocyfrowy kod dostępu, który dalej jest wysyłany do pacjenta SMS-em. Recepta online ma także informacje o dacie wystawienia oraz dacie wpisu (jeśli jest inna niż data wystawienia), rodzaju i liczbie opakowań przepisanych leków, a także możliwości refundacji leków i zalecanym dawkowaniu ich.
Jakie są korzyści z używania E-recepty?
Jakie są zalety e-recepty? To przede wszystkim wygoda, ponieważ otrzymujesz kod do realizacji e-recepty w tym samym czasie, kiedy lekarz wystawia receptę (podczas wizyty w gabinecie lub też online). To również brak ryzyka, że farmaceuta nie będzie mógł odczytać nazwy leku- e-recepta jest zawsze czytelna. Można tego rodzaju receptę zrealizować w każdej aptece w Polsce. W przypadku zagubienia wydruku e-recepta pozostaje na koncie internetowym pacjenta i może być wykorzystana po zalogowaniu się.
Kolejne zalety e-recepty to między innymi brak konieczności proszenia o odpis. Nie musisz martwić się, że utracisz refundację w przypadku zwiększenia liczby przepisanych leków- pacjent może wykupić odpowiednie leki w każdej aptece. Zakup leków na e-receptę można zlecić komuś bliskiemu, wystarczy podać numer PESEL pacjenta, a także czterocyfrowy kod jego e-recepty. W każdej chwili możesz sprawdzić dawkowanie swoich leków dzięki IKP, ponieważ e-recepta zawiera odpowiednie informacje o dawkowaniu przepisanych leków przez lekarza. Warto skorzystać z portalu e-recepta.net dostępnego na stronie e-recepta.net/recepta. Jest to przede wszystkim innowacyjny portal, dzięki któremu w prosty sposób będziesz w stanie umówić się na telekonsultację medyczną online.