Z okazji Ogólnopolskiego Dnia Walki z Depresją warto podkreślać, jak można pomóc chorym na depresję. Przede wszystkim trzeba ją leczyć. To groźna choroba, która wpływa destrukcyjnie na życie i funkcjonowanie człowieka w społeczeństwie.
Mówi Anna Leder z łódzkiego oddziału NFZ:
W Polsce na depresję choruje około miliona osób. To choroba, którą należy leczyć. Depresja to choroba, którą można leczyć u psychiatry, psychologa, można ją leczyć psychoterapią, można wspomagać leczenie farmakologicznie. Utrudnia funkcjonowanie w wielu sferach życia, takich jak praca czy relacje z innymi ludźmi. Jest też źródłem ogromnego cierpienia. Jeśli chcemy wesprzeć osobę chorą na depresję, zastosujmy się do kilku wskazówek, które pozwolą nam mądrze, empatycznie wspierać taką cierpiącą osobę. Nie rób za chorego wszystkiego, pozostaw margines dla jego aktywności. Nie uszczęśliwiaj go na siłę. Uzgadniaj z chorym zakres i kierunek pomocy. Bądź wytrwały. Wielokrotnie powtarzaj choremu, że będzie dobrze, że z depresji można się wyleczyć – i nie trać przy tym cierpliwości. Unikaj łatwego pocieszania i komunałów. Nie mów np. „Przesadzasz”, „Ogarnij się”, „Rusz się”, „Mnie też nie jest łatwo”. To bardzo zraża osoby chore i sprawia, że czują się jeszcze bardziej niezrozumiane i samotne. Nie podważaj autorytetu lekarza. Ważne, aby pacjent mu wierzył. Jeśli osoba chora będzie mówić o samobójstwie, informuj o tym lekarza i inne bliskie osoby, nawet jeśli poprosiła Cię o zachowanie tajemnicy.
Jednym z rodzajów depresji jest ta poporodowa, którą jest reakcją kobiety na narodziny dziecka:
Czasem trwa od 3 do 9 miesięcy – nawet jak nie jest leczona. Objawy mogą się utrzymywać nawet rok po porodzie. Istotą leczenia depresji poporodowej jest zapobieganie tzw. psychozie poporodowej, która jest bezpośrednim zagrożeniem dla życia dziecka i matki. Przyczyną depresji poporodowej jest też tzw. burza hormonów, która pojawia się w ciele kobiety, gdy rodzi się dziecko. Jednym z czynników jest stres, trudne wydarzenie życiowe, brak wsparcia, trudna relacja z partnerem, stresujące wydarzenia w ostatnim czasie, trauma psychiczna.
Aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia depresji poporodowej, warto odpowiednio przygotować się do narodzin dziecka – uczestniczyć w zajęciach szkoły rodzenia, zbierać informacje, dzięki którym łatwiej będzie odnaleźć się w roli rodzica. Warto również rozmawiać z partnerem i rodziną o swoich obawach wynikających z macierzyństwa, próbować wyobrażać sobie siebie w roli rodzica, zanim dziecko pojawi się na świecie.
Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją obchodzimy w Polsce od 2001 roku. To choroba, która dotyka zwykłych ludzi, ale też tych znanych z pierwszych stron gazet czy telewizji. Z roku na rok mówi się o niej więcej. To ważne, bo chodzi o uświadomienie osobom z depresją, że powinny szukać pomocy lekarskiej i wsparcia psychologicznego.