Depresja to bardzo podstępna i wyniszczająca choroba związana z zaburzeniami nastroju. Mimo tego, że występuje bardzo często, wciąż jest stygmatyzowana, a osoby na nią cierpiące wstydzą się szukać pomocy. Niestety to choroba, która stanowi obecnie czwarty najpoważniejszy problem zdrowotny na świecie, a jej najgroźniejszym objawem są myśli samobójcze.
Głównymi objawami depresji, oczywiście te objawy nie muszą wystąpić wszystkie naraz, kilka z tych najważniejszych to przede wszystkim długotrwałe obniżenie nastroju, uczucie smutku, przygnębienia, brak motywacji do działania, apatia, często występuje obojętność, utrata zainteresowań i brak satysfakcji z rzeczy czy czynności, które niegdyś sprawiały radość – mówi psycholog Monika Szewczyk-Cieśla. – Pojawiają się problemy ze snem, apetytem, utrata energii, zaburzenia miesiączkowania. Często osoby chore na depresje odczuwają lęk, niepokój, napięcie. Zmagają się z poczuciem winy, spadkiem poczucia własnej wartości, nieadekwatną samooceną
W leczeniu depresji najważniejsze jest, aby osoba chora potrafiła zrozumieć, co jej dolega, jednocześnie nie bała się o tym rozmawiać. Jeżeli zauważymy u siebie bądź u naszych najbliższych pierwsze symptomy choroby to najlepiej udać się do specjalisty.
Trzeba udać się do specjalisty, nie bać się tego kontaktu z psychologiem. Psycholog posiada wiedzę, która pomoże dalej pokierować daną osobą tak, aby wyjść z tego zaburzenia, z tej choroby, poradzić sobie z nią – uzupełnia psycholog. – Depresja przede wszystkim dotyczy osób w wieku od 20 do 40 lat. Dwa razy częściej dotyczy kobiet. Coraz częściej depresja występuje również u dzieci. Jeżeli mamy do czynienia z depresją poporodową to na dzień dzisiejszy dane szacunkowe dają nam takie informacje, że stanowi ona około 15 do 30% kobiet, które rodziły. Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że do 2030 roku depresja będzie najczęściej występującą choroba na świecie, więc temat jest bardzo poważny i warto o tym rozmawiać. Również w odniesieniu do obecnego stanu epidemiologicznego, kiedy mamy do czynienia z izolacją, śmiercią, narażeniem na zakażenie, na chorobę, wiele osób doświadcza utraty pracy, pogorszenia warunków socjo-ekonomicznych, ale także nie należy zapominać o takich istotnych czynnikach, jak pęd życia i chroniczny stres, które mogą być doskonałym podłożem do rozwijania się zaburzeń depresyjnych.
Depresja to nie tylko zmiany nastroju. Do zaburzeń psychicznych dołączają objawy somatyczne, czyli cielesne. Na skutek symptomów depresji chorzy zaczynają zaniedbywać codzienne obowiązki – pracę, szkołę, higienę osobistą. Problemem stają się dla nich podstawowe czynności takie jak wstanie z łóżka czy pójście do sklepu. Objawy depresji to między innymi niska samoocena, brak poczucia sensu, trudności w koncentracji, kłopoty z podejmowaniem decyzji, mniejsza aktywność, poczucie winy, myśli o śmierci i samobójstwie. Przyczyna depresji jednak rzadko jest jednoznaczna.
Do takich głównych przyczyn depresji są czynniki genetyczne, czyli depresja może być zaburzeniem dziedzicznym, zaburzenia w przekaźnictwie neurotransmiterów między innymi serotoniny i dopaminy – dopowiada psycholog Monika Szewczyk-Cieśla. – Przyczyną depresji mogą być również zaburzenia hormonalne. W przypadku depresji sezonowej, bo też taką wyróżniamy, mogą być po prostu niedobory światła w okresie jesienno-zimowym. Traumatyczne wydarzenia, przewlekły stres. W przypadku uzależnień często uzależnieniu często towarzyszy również depresja. Jeżeli cierpimy na jakieś choroby przewlekłe to również jesteśmy w takiej grupie ryzyka wystąpienia depresji.
Dziś Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. To czas w którym każdy z nas powinien zatrzymać się na chwilę i zastanowić nad tym, co naprawdę wie o chorobie, jaką jest depresja. Warto również poszerzyć wiedzę na jej temat, aby dostrzec pierwsze niepokojące objawy u bliskich, znajomych czy u samego siebie.
Posłuchaj całej rozmowy:
W przypadku depresji należy szukać pomocy w następujących placówkach:
Poradnie Zdrowia Psychicznego,
Ośrodki Interwencji Kryzysowej,
Poradnie Psychologiczno-Pedagogiczne (dla dzieci i młodzieży),
Szpitale psychiatryczne
Instytucje funkcjonujące w całej Polsce, udzielające bezpłatnych usług:
„Antydepresyjny Telefon Zaufania” prowadzi Fundacja ITAKA – Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych pod numerem (22) 484 88 01.
Forum Przeciw Depresji prowadzi Antydepresyjny Telefon pod numerem (22) 594 91 00 czynny w każdą środę i czwartek od 17.00 do 19.00 (koszt połączenia jak na numer stacjonarny wg taryfy operatora telefonicznego).
Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży – 116 111 jest czynny codziennie od 12:00 do 22:00, a z jego konsultantami można się również skontaktować wysyłając anonimową wiadomość online przez www.116111.pl/napisz. Więcej informacji: www.116111.pl
Od 1 października 2019 roku działa całodobowa bezpłatna infolinia tzw. telefon zaufania dla dzieci i młodzieży – 800 080 222.
Telefon dla Rodziców i Nauczycieli w sprawie Bezpieczeństwa Dzieci 800 100 100 prowadzi Fundacja „Dajemy Dzieciom Siłę”.
800 121 212 – Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka