W I LO w Wieluniu odbyły się dziś powiatowe obchody Międzynarodowego Dnia Kombatantów (zobacz film na naszym Facebooku). Głos zabrali m.in. starosta Maciej Bryś oraz Jan Książek, dyrektor wieluńskiego muzeum, który mówił o tych, którzy nie wahali się stanąć w obronie ojczyzny.
Dziś gromadzimy się, aby uczcić Międzynarodowy Dzień Kombatanta, który ma szczególne znaczenie w kontekście naszej historii. W imię wolności naszego kraju byli w stanie poświęcić wszystko. Rok 2025 został przez Sejm RP ustanowiony Rokiem Katyńskim, rokiem bohaterów Katynia, Charkowa, Bykowni i innych nieodkrytych miejsc. Polska historia to nie tylko ból i cierpnie, ale też duma i początek wielkiej państwowości. W 2025 wspominamy koronację Bolesława Chrobrego, moment, kiedy Polska dołączyła do niezależnych królestw Europy. – mówił Zbigniew Wiśniewski, dyrektor I LO w Wieluniu, który przypomniał, że rano młodzież tej placówki złożyła na wieluńskim cmentarzu kwiaty pod pomnikami Żołnierzy Wyklętych i Ofiar Katyńskich.
Dzisiaj obchodzimy wyjątkowe święto poświęcone tym, którzy nie wahali się stanąć w obronie ojczyzny. – mówił organizator wydarzenia Maciej Bryś, starosta wieluński – Oddajemy dziś hołd wszystkim, którzy służą i będą służyć ojczyźnie. Oddajemy hołd kombatantom, którzy walczyli na frontach na całym świecie. Niech pamięć o kombatantach będzie wiecznie żywa.
To nie tylko Międzynarodowy Dzień Kombatantów, ale 35-lecie utworzenia Związku Kombatantów Rzeczpospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych. – mówił Jan Książek, dyrektor Muzeum Ziemi Wieluńskiej, który w swoim wykładzie mówił o kombatantach, również tych związanych z regionem wieluńskim.
W uroczystości wzięli udział przedstawiciele środowisk kombatanckich, w tym Henryk Strózik, wieloletni nauczyciel i dyrektor Zespołu Szkół nr 2 w Wieluniu oraz były prezes Związku Kombatantów RP. Pojawili się też samorządowcy z regiony, m.in. wójtowie gmin Biała, Czarnożyły, Mokrsko, Skomlin, Ostrówek, Wierzchlas i wiceburmistrz Wielunia. W uroczystości wzięli również udział poseł Jolanta Zięba-Gzik i wicewojewoda łódzki Grzegorz Majewski. Młodzież I LO przygotowała część artystyczną nawiązującą do tego ważnego wydarzenia.