22 kwietnia obchodzimy Dzień Ziemi. Z tej okazji Przedsiębiorstwo Komunalne w Wieluniu zorganizowało na plantach miejskich nieopodal swojej siedziby happening. Podkreślano jak ważne jest dbanie o planetę, w tym m.in. segregowanie odpadów.
Wyjątkowy dzień, Dzień Ziemi. Każdego dnia korzystamy z zasobów Ziemi, chociażby z wody. My dostarczamy tę wodę, otrzymujemy ścieki, oczyszczamy i oddajemy naturze jako oczyszczone ścieki. Z natury bierzemy i do natury oddajemy. Chcieliśmy porozmawiać nie tylko o wodzie i ściekach, ale też o odpadach. Często śmieci nie trafiają tam, gdzie powinny. Trafiają do lasów, do rowów. Zaprosiliśmy Nadleśnictwo Wieluń, policję i straż, aby przekonywać, że odpady powinny trafiać do pojemników. W procesie recyklingu z odpadów można wytworzyć nowe rzeczy. – mówi Karol Tomczyk z Przedsiębiorstwa Komunalnego w Wieluniu.
Z problemu podrzucania śmieci zdaje sobie sprawę Nadleśnictwo Wieluń.
W ciągu roku z Lasów Państwowych, jakby pozbierać śmieci z całej Polski, to mamy 720 wagonów kolejowych. Tych śmieci w lasach jest bardzo dużo. Dlatego takie akcje są potrzebne. – mówi nam strażnik leśny Kamil Borczyk z Nadleśnictwa Wieluń.
Próbujemy przekazywać specyfikację pracy w policji, zachęcać młodzież, oswajać, że policjant to nie tylko ten co goni złodziej, ale też jest dla społeczeństwa – mówi aspirant sztabowy Mariusz Napieraj, dzielnicowy rejonu nr 1 w Wieluniu – Ludzie podrzucają śmieci w różnych niedozwolonych miejscach nie wiedząc, jakie zagrożenie to za sobą niesie. Wszystkie akcje promujące segregację śmieci, dbanie o czystość wokół własnego obejścia przynoszą efekt.
Na happeningu spotkaliśmy dzieci z Przedszkola nr 1 w Wieluniu. Wiedziały, co należy robić, aby dbać o Ziemię.
Zbierać śmieci do kosza.
Trzeba pilnować, aby nikt nie zrywał kwiatków i nie niszczył drzew.
Trzeba szanować rośliny, bo dają nam tlen.
Nie brudzić naszej planety.
Ja się staram o planetę Ziemię, bo ja ją kocham.
Ja też się staram dbać, bo to bardzo dobre dla naszego zdrowia.
Dzień Ziemi to idealna okazja, aby mówić o problemach naszej planety i szukać sposobów na ich rozwiązanie. Istotne jest zachowywanie zasad proekologicznych w codziennym życiu. Zamiast wyrzucać to co się zepsuje, lepiej to naprawić. To pozwoli ograniczyć ilość posiadanych przedmiotów, które później zamieniają się w śmieci. Nie marnujmy też wody i innych cennych surowców. Szanujmy to co wokół nas, a przyroda sama nam za to podziękuje. Do włączenia się w happening Przedsiębiorstwo Komunalne zaprosiło Komendę Powiatową Policji w Wieluniu, Nadleśnictwo Wieluń oraz Komendę Powiatową Państwowej Straży Pożarnej.