Dzisiaj obchodzimy Dzień Solidarności z Osobami Chorymi na Schizofrenię. Schizofrenia to jedna z najbardziej stygmatyzujących i najcięższych chorób przewlekłych z obszaru zdrowia psychicznego. W Polsce z tą chorobą może zmagać się nawet kilkaset tysięcy osób. To z reguły ludzie młodzi, między 15. a 30. rokiem życia. Ich sytuację dodatkowo pogarsza nietolerancja społeczeństwa. Dlatego tak ważne jest, by o schizofrenii wiedziano i mówiono jak najwięcej.
Schizofrenia jest zaburzeniem psychicznym, które charakteryzuje się nieadekwatnym postrzeganiem, przeżywaniem i interpretacją rzeczywistości – wyjaśnia Monika Szewczyk-Cieśla, psycholog. – Termin schizofrenia oznacza rozszczepienie umysłu. Jest to choroba o zróżnicowanym przebiegu (…). Schizofrenię charakteryzują głębokie zaburzenia w przebiegu których dochodzi do braku spójności pomiędzy myśleniem, sferą emocjonalną i zachowaniem. Objawy schizofrenii są dwojakiego typu. Wyróżniamy objawy pozytywne: omamy i urojenia, czyli objawy wytwórcze, ale też objawy negatywne, które odpowiadają miedzy innymi za zubożenie emocjonalne, utratę zainteresowań, anhedonię, czyli brak zdolności do przeżywania radości, wycofanie, izolację społeczną. Są to objawy mniej spektakularne, aczkolwiek odciskają duże piętno na osobie chorej (…).
Jak można przeciwdziałać stygmatyzacji i dyskryminacji osób chorych?
Postawy wobec schizofrenii zmieniają się aktualnie trochę na lepsze, ponieważ wokół schizofrenii narosło wiele krzywdzących mitów – dopowiada Monika Szewczyk-Cieśla. – Choroba ta, najbardziej spośród wszystkich schorzeń psychicznych, przez lata wywołuje lęk społeczny, izolację osób chorych i ich stygmatyzację. Bardzo ważna jest więc psychoedukacja społeczeństwa, ale także rodziny, celem zapewniania jak najlepszego funkcjonowania osobom chorym. Rola rodziny jest bardzo ważna, szczególnie wsparcie i zrozumienie dla chorego, jeżeli weźmiemy pod uwagę całą mnogość doświadczeń, które towarzyszą osobie chorej, to wydaje się, że to wsparcie i zrozumienie są bardzo ważne w procesie jej leczenia i funkcjonowania w społeczeństwie. Istotne jest, żeby członkowie rodziny zdobyli pomoc w uzyskaniu informacji na temat choroby, jej leczenia i postępowania z chorym (…). Ważne są takie wydarzenia, jak w dniu dzisiejszym, żeby promować twórczość osób chorych, zapoznać z osobami chorobowymi tak, żeby ten lęk przed osobami chorymi psychicznie malał, a ich akceptacja w społeczeństwie wzrastała.
Z okazji Dnia Solidarności z Osobami Chorymi Na Schizofrenię podopieczni Środowiskowego Domu Samopomocy w Grójcu Wielkim samodzielnie przygotowali wyjątkową wystawę.
Z okazji tego dnia zdecydowaliśmy się zorganizować zajęcia psycho-edukacyjne oraz wystawę prac plastycznych naszych podopiecznych, którzy cierpią na zaburzenia psychiczne, w tym schizofrenię – mówi Aneta Łudczak, prezes Stowarzyszenia Pomocy „Wiara” w Złoczewie. – Poprzez tę niewielką wystawę wewnętrzną chcielibyśmy okazać wsparcie oraz kształtować postawę tolerancji i zrozumienia wobec chorych. W imieniu naszych artystów mogę powiedzieć, że doświadczyli oni, dzięki temu, wyjątkowych chwil radości, spełnienia oraz satysfakcji z tworzenia. Dodatkowo, organizując wystawę, chcielibyśmy podkreślić rolę twórczości w rehabilitacji osób cierpiących na schizofrenię (…).
Posłuchaj rozmowy:
Fot. ŚDS w Grójcu Wielkim