Ewa Ciepielewska, malarka, uczestniczka rzecznej wyprawy drewnianą barką z Polski do francuskiego Orleanu, poprowadziła dziś zajęcia dla dzieci w Wieluńskim Domu Kultury. Wydarzenie związane jest z Dniem Ziemi i miało na celu przybliżyć najmłodszym, jak ważne jest dbanie o środowisko, a przede wszystkim o rzeki, w tym tę najpiękniejszą w Polsce – Wisłę.
Dzisiaj musiałam odstawić performance przed sześćdziesiątką dzieci, to jest bardzo wymagające, ale tak naprawdę jestem malarką, a z zamiłowania pływam po Wiśle łódką typu galar, która została zbudowana tutaj w Wieluniu przez pana Witkowskiego. Galar solny, który już ma swoje lata, bo został zbudowany w 2014 roku i od tego czasu co roku jest na Wiśle – mówi Ewa Ciepielewska.
Dzieci uczestniczące w spotkaniu nie tylko dowiedziały się wielu ciekawych informacji o Wiśle, ale ogólnie o tym, jak dbać o środowisko, aby żyło nam się zdrowo i wygodnie w otoczeniu zieleni.
Drzewa to są płuca Ziemi i najlepiej ich nie ścinać, bo one dają nam tlen, a bez tlenu nie ma życia – mówi zapytana o ochronę środowiska Zuzanna Szkop, uczennica kl. III SP nr 4 w Wieluniu.
Woda jest bardzo ważna i nie powinno jej się marnować, bo woda, to życie. Bez wody nie byłoby życia na Ziemi – dodaje Iga Janczak, również uczennica III klasy SP im. Królowej Jadwigi w Wieluniu.
Dzień Ziemi, to taki dzień, który powinien być ważny dla nas wszystkich, a dla dzieci szczególnie, bo taki będzie świat, jaki sobie dzieci stworzą, a my jesteśmy odpowiedzialni za to, aby go stworzyły najlepiej jak mogą – podsumowuje Anna Janik, nauczycielka ze SP nr 4 w Wieluniu.
Posłuchaj relacji z tego wydarzenia:
Ewa Ciepielewska to absolwentka Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych we Wrocławiu. Wraz z Bożeną Grzyb-Jarodzką i Pawłem Jarodzkim współzałożyła grupę artystyczną LUXUS – jedną z kluczowych grup artystycznych lat 80. w Polsce. Swoje działania artystyczne łączy z działaniami proekologicznymi i politycznymi. Oprócz malarstwa tworzy również zaangażowane happeningi, murale oraz akcje plenerowe. Należy do Koalicji Ratujmy Rzeki. Od początku XXI w. silnie związana z Wisłą, czego wynikiem był projekt Flow/Przepływ (od 2015), który poprzez sztukę miał dbać o środowisko wodne. W ramach projektu prowadzone były rezydencje na Wiśle przeznaczone dla artystów, kuratorów i aktywistów. Rezultaty zostały przedstawione na wystawach m.in. w Berlin Hamburger Bahnhof (2018) i Alter Hafen w Berlinie (2017), czy w Gdańskiej Galerii Miejskiej (2016, 2018) – za Wikipedią.
Odznaczona w 2020 r. Orderem Rzeki Wisły – nagroda środowiska flisackiego oraz w tym samym roku Nagrodą im. Katarzyny Kobro za rok 2019.