Wieluńskie Masowe Punkty Szczepień są w stanie zaszczepić nawet 500 osób dziennie. Obecnie zgłaszają się na takie szczepienia 40-latkowie oraz młodsi. Przyjeżdżają do Wielunia z całego województwa, a nawet z całej Polski. Dużym ułatwieniem jest to, że wystarczy zatelefonować, zarejestrować się i w zasadzie „od ręki” się zaszczepić, a nawet po prostu przyjść do punktu i poprosić o takie szczepienie. Im więcej osób przyjmie szczepionkę, tym będziemy bezpieczniejsi, przekonuje dr Wojciech Ordon, dyrektor ds. lecznictwa w wieluńskim szpitalu, który jako pierwszy w powiecie zaszczepił się przeciw COVID-19.
Proszę pamiętać, że jeżeli mamy 10 tys. pacjentów z Covidem, to wiemy, że z tych 10 tys. pacjentów między 100 a 500 osób umrze. 1000 osób z tych 10 tys. będzie miało powikłania pocovidowe, takie jak trwałe uszkodzenie płuc, powikłania zakrzepowo – zatorowe, które też w konsekwencji mogą później doprowadzić do zgonu. Więc ta umieralność będzie większa, tylko się rozłoży w czasie. Może ktoś umrzeć miesiąc czy dwa po Covidzie na zakrzepicę lub zatorowość. I o tym trzeba pamiętać. Natomiast ilość powikłań po zaszczepieniu Astrą Zenecą 10 tys. ludzi wynosi 1 – 2 osoby, czyli mamy tutaj skalę porównawczą. Statystyka nie kłamie, matematyka nie kłamie. Nawet antyszczepionkowcy wiedzą, że 2 plus 2 równa się 4. I tutaj rachunek jest identyczny, tylko zdecydowanie na korzyść szczepionki. Szczepienia nie stanowią dla nas ryzyka, ryzyko stanowi choroba.
Dr Ordon powołuje się na historię medycyny w tym temacie: Szczepionki i antybiotyki spowodowały, że żyjemy teraz po 70 – 80 lat. To są dwa największe osiągnięcia medycyny XX wieku. I tego nie można przekreślać pseudo opiniami, pseudo nauką, bo ona sama się broni. Proszę spojrzeć w księgi parafialne sprzed 100 lat. Średnia długość życia to było 29 – 30 lat. Starcem był ten, kto dożył 60-tki. Ich było naprawdę niewielu i to byli ludzie, którzy byli bardzo bogaci i mieli możliwość życia w dostatku. Na zwykłych wsiach, a Polska była krajem rolniczym, chłop żył średnio 20 – 30, 45 lat to już było w porywach. Kobieta miała 11, 12 dzieci i do wieku 18 lat dożywała dwójka, trójka. I taka była statystyka. Jak ktoś tego nie widzi, to niech sobie otworzy księgi parafialne. Od czasu wprowadzenia szczepionek i antybiotyków zaczęliśmy żyć bardzo długo – podsumowuje dr Ordon.
W Wieluniu Masowe Punkty Szczepień znajdują się: przy ul. Wojska Polskiego 32, w Warsztatach Budowlanych Zespołu Szkół nr 1, który obsługuje kadra wieluńskiego szpitala i przy ulicy Sieradzkiej 62, w nowym budynku Mirmatexu. Ten punkt obsługuje kadra Niepublicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej BOMED.
Więcej o szczepieniach w rozmowie z naszym gościem tutaj.