Jedna poświęcona osobie byłego dyrektora Muzeum w Praszce – dr. Zbigniewowi Szczerbikowi, i druga ukazująca dążenia narodu polskiego do odzyskania niepodległości przez pryzmat… modeli pojazdów i figurek żołnierzyków. Dwie nowe wystawy czasowe są już czynne w praszkowskim muzeum.
Historia magistra vitae – pierwsza z wymienionych ekspozycji – przypomina sylwetkę Zbigniewa Szczerbika, wieloletniego pracownika Muzeum w Praszce, dyrektora tej placówki w latach 2015-2020. Prezentowane są tu prywatne pamiątki śp. doktora Szczerbika m.in. dyplomy, prywatny ekslibris, medale, itp. oraz wydawnictwa i publikacje jego autorstwa lub współautorstwa, a także wiele fotografii.
Nasza inicjatywa związana jest z tym, że jesień to taki czas, kiedy w naszym muzeum odbywało się wiele spotkań zainicjowanych i współorganizowanych przez dyrektora Szczerbika – mówi Maria Feliks, pełniąca obecnie obowiązki Dyrektora Muzeum w Praszce.
Mowa o takich wydarzeniach, jak choćby Seminarium Numizmatyczne (najbliższe odbędzie się już 18 września) czy odbywające się w listopadzie Sympozjum Regionalistów.
To te wydarzenia, z którymi dyrektor Szczerbik był bardzo mocno kojarzony – dodaje Maria Feliks. – Na tej wystawie głównie chcieliśmy pokazać jego dorobek naukowy, czyli to, czemu poświęcał swoje życie. To badania nad historią lokalną zarówno Praszki, ale także gmin sąsiednich, czyli rozdziały w monografiach gminy Mokrsko czy Czarnożyły, jego publikacje w rozmaitych czasopismach, a także publikacje, których był inicjatorem i współredaktorem, m.in. liczne tomy Wieluńskiego Słownika Biograficznego czy wydawane już od kilku lat materiały pokonferencyjne „Blisko i daleko” właśnie z Sympozjum Regionalistów.
Na drugiej wystawie, w głównej sali wystawienniczej, prezentowane są… żołnierzyki. Niewielkie figurki postaci w mundurach, piechurów i kawalerzystów, oraz modele pojazdów wojskowych mogą zainteresować nie tylko najmłodszych chłopców, ale także dorosłych. Dla wszystkich na pewno są doskonałą ilustracją historii odradzającego się w bólach państwa polskiego.
To taka lekcja historii prowadząca nas od Powstania Kościuszkowskiego po III Powstanie Śląskie. Mamy więc tutaj figurki powstańców kościuszkowskich, powstańców listopadowych, styczniowych, wielkopolskich oraz oczywiście żołnierzyki związane z kolejnymi powstaniami śląskimi. Jest inscenizacja wkroczenia Wojsk Polskich na Górny Śląsk czy inscenizację Bitwy Warszawskiej – mówi Maria Feliks.
Na ekspozycji można zobaczyć około 1500 figurek żołnierzyków i modeli pojazdów wojskowych, wykonanych przez historyka Grzegorza Kamińskiego: kosynierów, żołnierzy w umundurowaniu wojsk napoleońskich, powstańców listopadowych i styczniowych. Odnajdziemy tu także figury uczestników powstania wielkopolskiego oraz trzech powstań śląskich. Zostały one wykonane w skali 1:32, 1:35 oraz 1:25. Wśród figurek spotkamy także postacie historyczne np.: Tadeusza Kościuszkę, Wojciecha Korfantego czy Józefa Piłsudskiego. Spośród modeli pojazdów zobaczymy m. in.: artylerię, czołgi Renault FT 17, samochód pancerny Tank Piłsudskiego a także samochody pancerne z okresu Powstań Śląskich: Korfanty, Zabrski Powstaniec, czy pociąg pancerny “Kabicz”.
– czytamy w opisie wystawy na stronie muzeum.praszka.pl
Posłuchaj rozmowy z Marią Feliks:
Obie wystawy czynne są w godzinach pracy Muzeum w Praszce, czyli codziennie od poniedziałku do piątku w godz. 9:00-14:30.