Są młodzi, ambitni, odważni i chcą pomagać. By osiągnąć cel, poprosili o pomoc starszych. Zadanie jakie przed sobą postawili jest trudne, ale możliwe do zrealizowania. A temat niezwykle istotny – szczególnie w dobie panujących ograniczeń społecznych.
Mowa o trójce uczniów z Zespołu Szkół nr 1 w Wieluniu biorących udział w projekcie iPower stowarzyszenia TDJ – Katarzynie Kowalewskiej, Marcie Kicie i Jakubie Panku, którzy na swoje barki postanowili wziąć temat m.in. kryzysów emocjonalnych i depresji wśród młodzieży. W ramach projektu chcą zrealizować cykl podcastów, w których zaproszeni do udziału w projekcie goście, psycholog Ewa Nowak i terapeutka uzależnień Anna Chudecka, wyjaśnią przyczyny załamań, podpowiedzą jak reagować w sytuacjach kryzysowych czy wskażą drogę do specjalistów, którzy pomogą walczyć z problemem.
Cykl podcastów pod wspólnym tytułem „Droga do siebie – po MOC” ukażą się m.in. na stronie internetowej Radia ZW, które pomoże w realizacji zadania od strony technicznej.
Chcemy budować świadomość ludzi w zakresie dbania o swoje zdrowie psychiczne, zwłaszcza w tym trudnym okresie, jakim jest pandemia – mówią zgodnie pomysłodawcy zadania.
Chcemy pomóc ludziom w kryzysach emocjonalnych, depresji – mówi Jakub Panek. – To będzie seria podcastów tematycznych, w których będziemy poruszać tematy depresji, dołków emocjonalnych czy nawet samobójstw. Uznaliśmy, że ktoś to musi zrobić.
Młodzież jest coraz bardziej świadoma problemów, z którymi mamy styczność – dodaje Marta Kita. – Młode pokolenie jest bardziej otwarte na te problemy, bardziej otwarcie rozmawia o nich z innymi (…). Ale z drugiej strony często obserwuję wśród znajomych, że wielu z nich potrzebuje pomocy i jestem przekonana, że wielu może pomóc rozmowa z psychologiem, jednak jest jakaś taka niechęć do tej pomocy. Wydaje mi się, że takie podcasty mogą pomóc rozwiać różne wątpliwości.
Wiele osób po prostu boi się przyznać, że mają jakieś problemy. Może uważają, że wizyta u psychologa to wstyd – zaznacza Katarzyna Kowalewska.
Projekt nie opiera się tylko na naszych doświadczeniach – dodaje Jakub. – Sięgnęliśmy po naukę. Podpieramy się fachową wiedzą, badaniami. I właśnie duży odsetek młodych ludzi zmaga się z depresją. To wynika z wielu problemów, które mają, na przykład niezrozumieniem przez dorosłych. Jest jakaś taka wojna pokoleniowa, która utrudnia wzajemne zrozumienie.
Podcasty kierowane będą głównie do rówieśników pomysłodawców i realizatorów projektu, ale sama tematyka jest na tyle uniwersalna, że wiedzę czerpać będzie mógł z nich każdy, niezależnie od wieku i życiowego doświadczenia.
Ta tematyka to wyzwanie nie tylko dla młodzieży, ale także dla nas – mówi Anna Chudecka, terapeuta uzależnień. – Na pewno będzie to korzyść dla każdego, kto posłucha tych audycji, także dla dorosłych. Jakub wspomina o badaniach naukowych i to bardzo dobrze, ale my będziemy także starać się poruszać po gruncie może mniej naukowych, a bardziej „życiowym”. Jak przyjrzymy się temu wszystkiemu, to mam taką nadzieję, słuchacze tej audycji zaczną się może zastanawiać, czy czasem mnie też ten problem nie dotyczy, czy kogoś z rodziny.
Coś na zasadzie: „Oni mówią o mnie” – precyzuje psycholog Ewa Nowak, która także swoją wiedzą i doświadczeniem wspierać będzie młodzież z wieluńskiego Zespołu Szkół nr 1. – Nie miałam wątpliwości, że chcę wziąć udział w tym projekcie. Ania również, gdy ją o to zapytałam. To było oczywiste, że „bierzemy się” za to. Oczywiście chcemy dawać MOC. Chylę czoła, bo temat jest trudny, ale wierzę, że ta trójka da sobie doskonale radę.
Realizacja nagrań podcastów rozpocznie się już w maju.