Mimo przeraźliwego zimna Dożynki Powiatu Wieluńskiego, które odbyły się w Mierzycach (gmina Wierzchlas), przyciągnęły tłumy mieszkańców. Już jadąc na to wydarzenie, można było poczuć dożynkowy klimat. Wieś była barwnie i bardzo pomysłowo przystrojona. Nie brakowało osób, które zatrzymywały się i robiły zdjęcia scenkom rodzajowym przed posesjami. Na wysokości zadania stanęli gospodarze, organizatorzy, stowarzyszenia, strażacy i dzieci, które zachwyciły przybyłych swoim występem.
Po czasie żniw, przyszedł moment na podziękowanie za plony. Kolorowe wieńce z tegorocznych zbóż, kwiatów, owoców i ziół, chrupiący chleb i złocisty miód od pszczelarzy to symbole Dożynek. To również czas podziękowań rolnikom za ich całoroczną pracę. Te podziękowania złożyli gospodarze tegorocznych dożynek – Marek Kieler, starosta wieluński, i Leszek Gierczyk, wójt gminy Wierzchlas.
Za trud Waszej pracy składam wielki ukłon. Ten rok uprawny, który kończą dzisiaj dożynki, był rokiem trudnym. Musieliście się zmagać z naturą, która decydowała o jakości zebranych plonów. Tegoroczna wiosenna susza oraz obfite opady w czasie zbiorów sprawiły, że nie każde gospodarstwo zebrało dobre plony, które zapewne przełożą się na mniejsze dochody. W dzisiejszych czasach jeszcze wielu ludziom trudno jest docenić waszą pracę. Często zapominają, że praca rolnika jest wciąż podstawą egzystencji ludzkiej i że nikt i nic tego nie zmieni. Dlatego dzisiaj za dary Waszych rąk i owoce Waszej ciężkiej pracy pragnę w imieniu własnym oraz wszystkich mieszkańców Ziemi Wieluńskiej serdecznie podziękować słowami św. Jana Pawła II: „Oddaję hołd spracowanym rękom polskiego rolnika. Tym rękom, które z trudnej, ciężkiej ziemi wydobywały chleb dla kraju, a w chwilach zagrożenia były gotowe tej ziemi strzec i bronić” – mówił Marek Kieler, starosta wieluński.
Tegoroczne dożynki mają wyjątkowy wymiar. Jest to święto rolników nie tylko z naszej gminy, ale także całego powiatu wieluńskiego. Wielowiekowa historia tej uroczystości pokazuje, jak wielki szacunek ma nasze społeczeństwo dla trudu pracy na roli. Osadzone mocno w naszych dziejach święto plonów ma nierozerwalny związek z postawą chłopów jako naszych żywicieli, a niejednokrotnie obrońców ojczyzny. Zgodnie z polską tradycją rozpoczęliśmy dzisiejsze święto uroczystą Eucharystią. Wynika to z głębokiej wiary ludu wiejskiego i przywiązania do Kościoła Powszechnego, ale także uznania przez Kościół szczególnego wymiaru pracy rolnika. Jak podkreślił papież Franciszek: „Pierwszym rolnikiem jest sam Bóg”. Dzisiejsza uroczystość zakorzeniona jest też głęboko w kulturze i tradycji ludowej. Barwny korowód, przepiękne wieńce, smakowite potrawy czy obrzęd dożynkowy to spuścizna kulturowa wielu pokoleń rolników z naszego regionu. Wspólne odśpiewanie hymnu narodowego i roty to patriotyczny wymiar święta plonów. Na przestrzeni wieków nie zawsze rolnicy mogli je obchodzić w wolnym kraju. Wielu z nich oddało swoje życie za niepodległą Polskę. Celebrując dzisiejsze święto, musimy pamiętać, jak wysoka jest cena wolności, której niezbywalnym elementem jest prawo do kultywowania tradycji lokalnych i narodowych – te słowa zawarł w swoim przemówieniu wójt gminy Wierzchlas Leszek Gierczyk.
Na dożynki przyjechał Marcin Przydacz, wiceminister spraw zagranicznych, który podkreślał związki z ziemią wieluńską:
W Wieluniu się urodziłem. Tutaj chodziłem też do I Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki. To piękne święto, a występy dzieci, zespołów ludowych dają taki koloryt ziemi wieluńskiej. Ja się cieszę, że ta ziemia wieluńska szczyci się swoją tradycją, własną kulturą. To się odradza w ostatnich latach. Takich pięknych imprez jak ta powinno być więcej, aby Polacy mieli możliwość pokazać się, a jednocześnie dobrze się bawić mimo trudnych czasów, jakie są przed nami (…).
Nie zabrakło również Pawła Rychlika, posła na Sejm RP:
Dożynki w Mierzycach podsumowują uroczystości w powiecie wieluńskim. To czas podziękowania za plony, za trud, za poświęcenie rolników. Te dwa lata poprzednie i ten rok były bardzo trudne dla producentów. Tym bardziej im dziękujemy (…).
Starostami dożynek byli Anna i Konrad Perdaszkowie, właściciele gospodarstwa o powierzchni 7,5 ha, rodzice dwóch synów:
To ogromny zaszczyt dla nas, że zostaliśmy wybrani z tak dużego grona społeczności. Zostaliśmy w ten sposób docenieni – mówi pani Ania i dodaje: Oprócz gospodarstwa pracujemy również zawodowo, bo ciężko byłoby się utrzymać w obecnych czasach z tak małego gospodarstwa.
Ja się bardzo cieszę, że mieszkam w tej gminie, która bardzo prężnie działa i pozyskuje wiele dotacji. Jako rolnik z tego korzystam, mam zamontowane solary, fotowoltaikę, na które otrzymałem 85% dofinansowania. Bardzo za to dziękuję – dodaje pan Konrad.
Rangę uroczystości podkreślili również wójtowie prawie wszystkich gmin powiatu wieluńskiego i delegacje z poszczególnych gmin z pięknymi wieńcami. Było dużo zabawy, wyśmienitego jadła i muzyki. Niewątpliwie publiczność rozgrzał koncert zespołu Mejk i dyskoteka z Radiem ZW. Nasza rozgłośnia zadbała również o prowadzenie całego wydarzenia.
Posłuchaj relacji:
Fot. Starostwo Powiatowe w Wieluniu