„Najważniejsza jest integracja i dzięki temu to święto nabiera podwójnego znaczenia” – mówił podczas Dożynek Gminy Wierzchlas, które odbyły się w tym roku w Łaszewie, przewodniczący Rady Gminy w Wierzchlesie Marcin Kowalczyk. Na tym wydarzeniu wszystko dopisało: pogoda, organizatorzy, mieszkańcy, zaproszeni goście i gwiazda święta plonów – zespół Skalars. Nie zabrakło wyśmienitych potraw przygotowanych przez koła gospodyń wiejskich, stowarzyszenia i mieszkańców poszczególnych sołectw oraz animacji dla dzieci z konkursami i nagrodami.
Łaszew przywitał nas dzisiaj przepięknymi dekoracjami i słoneczną pogodą. Myślę, że są to doskonałe warunki do organizacji gminnego święta plonów. Tradycja dożynek w Polsce jest bardzo długa. Obrzędy i tradycje dożynkowe mają charakter zarówno kulturalny, związane są z folklorem ludowym. Ale także związane są z religią chrześcijańską – mówił podczas swojego wystąpienia Leszek Gierczyk, wójt gminy Wierzchlas, gospodarz dożynek. – Dziś dziękujemy rolnikom za wysiłek i serce włożone w pracę na roli (…).
Posłuchaj wystąpienia wójta Gierczyka:
Niezmiennie atrakcyjnym punktem programu jest prezentacja wieńców dożynkowych z przepięknie, na ludowo ubraną grupą je prezentującą oraz regionalnych potraw.
To są prawdziwe dzieła sztuki. Dzięki takim uroczystościom tradycja plecenia tych wieńców nie zaginie – mówi wójt Leszek Gierczyk.
Najbardziej mnie cieszy jako przewodniczącego Rady Gminy w Wierzchlesie i organizatora dożynek, że zjednoczyliśmy Łaszew i Łaszew Rządowy, bo dla mnie to jest jedna miejscowość. To jest jedność i w tym roku po raz pierwszy ubrane są te dwie miejscowości, a integracja społeczności jest najważniejsza – mówi Marcin Kowalczyk.
Frekwencja jest taka, jakiej ostatnio na żadnych dożynkach nie widziałem. Wszystko dopisało, i pogoda, i ludzie – podsumowuje Rafał Mostowy, sołtys wsi Łaszew Rządowy.
Niewątpliwie sznytu uroczystościom dodał występ Orkiestry Dętej OSP Wierzchlas na czele z kapelmistrzem Igorem Kubetsem oraz przepiękny program artystyczny w wykonaniu dzieci ze Szkoły Podstawowej w Mierzycach filia w Łaszewie.
Podczas dożynek można było wspomóc Maksia Mazurka, który choruje na śmiertelną chorobę genetyczną. Jego życie wyceniono na 16 mln zł.
Filmików z dożynek szukajcie na naszym facebooku