Władysław Reymont, związany z województwem łódzkim noblista, jest jednym z patronów roku 2025. Placówki kultury samorządu województwa łódzkiego zapowiadają szereg atrakcyjnych działań przybliżających postać i twórczość pisarza.
Dokładnie sto lat temu, 13 listopada 1924 roku, Władysław Reymont został wyróżniony Literacką Nagrodą Nobla. Reymont to postać wyjątkowa dla naszej historii i literatury, ale szczególnie ważna jest dla województwa łódzkiego. Urodził się w Kobielach Wielkich w powiecie radomszczańskim, potem mieszkał, uczył się i pracował w wielu miejscowościach naszego regionu: Łodzi, Tuszynie, Będkowie, Piotrkowie, Lipcach, nazywanych dziś Reymontowskimi. Miejsca, w których przebywał, miały wpływ na jego literaturę, inspirowały go. Jako samorząd województwa zapowiadamy kilka ważnych projektów honorujących rok Reymonta. Ale zachęcam wszystkie samorządy w regionie, aby o tym roku pamiętały i żeby włączyły się w jego celebrowanie – mówi Artur Ostrowski, członek Zarządu Województwa Łódzkiego.
Bogaty w wydarzenia, nowoczesny projekt „Fabrika- mistika, literacko – dźwiękowa podróż pomiędzy reymontowską metropolią a jej peryferiami” przygotowali pracownicy Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi. Swój projekt, Reymont Live!, przygotował także Łódzki Dom Kultury. Będą to cztery „pograjki weselne” z udziałem kapel i śpiewaków wykonujących tradycyjną muzykę regionu łowickiego oraz inspirujących się melodiami łowickimi. To muzyka, która towarzyszyła Maciejowi Borynie i Jagnie Paczesiównej w trakcie wesela opisanego przez Reymonta w „Chłopach”. Pograjki zostaną zorganizowane w czterech miejscowościach naszego województwa: jedna w regionie łowickim, dwie pozostałe w miejscowościach o odmiennym etnograficznie charakterze (sieradzki i opoczyński) oraz w Łodzi. 13 listopada Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne w Łodzi przygotowało sporo atrakcji podczas spotkania zatytułowanego Nobel dla „Chłopów”. Oczywiście, setną rocznicę Nobla dla Reymonta świętować będzie można także w Muzeum im. Wł. St. Reymonta w Lipcach Reymontowskich. Zaplanowano czytanie „Chłopów”, inscenizację wesela Boryny i Jagny oraz koncerty ludowe. W organizację wydarzeń poświęconych postaci wielkiego noblisty włączyły się także m.in. Dom Literatury w Łodzi, Muzeum Kinematografii, a także Uniwersytet Łódzki.
Fot. lodzkie.pl