Kolejny przepiękny fragment na mapie naszego miasta stworzyła w ramach projektu „Przysiądź się do książki” Powiatowa Biblioteka Publiczna w Wieluniu. Na dziedzińcu, przed budynkiem biblioteki przy ul. Śląskiej 23a pojawiła się artystyczna rzeźba, drewniana ławka w kształcie książki autorstwa dłuta Łukasza Zabłockiego. O najbliższe otoczenie ławeczki zadbała projektując całoroczny zielony skwer Aneta Kleszcz. W uroczystym otwarciu ławeczki wzięli udział przedstawiciele władz samorządowych, mieszkańcy miasta i wolontariusze – uczniowie z Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego i Technikum SPSK w Wieluniu.
Ten projekt bardzo się wpisał w obchody Tygodnia Bibliotek, tak więc cieszę się, że mogliśmy w sposób szczególny promować czytelnictwo i naszą bibliotekę. Staraliśmy się, aby Tydzień Bibliotek kojarzył się wszystkim z czytaniem w przestrzeni publicznej. To była sugestia do tego, aby w przestrzeni publicznej w ogóle zlokalizować książkę, nie tylko taką do czytania, ale właśnie rzeźbę książki w kształcie ławeczki. Na pewno skłoni każdego przechodnia do takiej myśli: „acha, tu jest takie miejsce do czytania”. Przy okazji powstał ładny, zagospodarowany, zielony skwerek. Myślę, że służyć będzie to miejsce naszym czytelnikom, mieszkańcom Wielunia i po prostu, to miejsce stało się zwyczajnie ładniejsze.
– mówiła Magdalena Wicher, dyrektorka Powiatowej Biblioteki Publicznej w Wieluniu
Projekt „Przysiądź się do książki” zrealizowała Powiatowa Biblioteka Publiczna w Wieluniu ze środków Fundacji ORLEN w ramach programu Moje miejsce na Ziemi.
Aneta Kleszcz – mgr inż. architektury krajobrazu, absolwentka Zespołu Szkół Nr 1 Wieluniu i Uniwersytetu Opolskiego.
Pracowała m.in. przy realizacjach terenów zieleni na opolskim rynku, jest współautorką:
– projektu rewitalizacji skwerów przy ul. Szkolnej i ul. Wolności w Bąkowie,
– koncepcji rewaloryzacji terenu stawu parkowego w Dąbrowie,
– pracy badawczej dotyczącej optymalizacji planowanej obwodnicy Jeleniej Góry w Maciejowej.
Łukasz Zabłocki, rzeźbiarz, syn znanego twórcy ludowego – Wacława. Już jako dziecko, właśnie pod wpływem ojca, zainteresował się rzeźbą. W młodości jego ulubioną tematyką były diabły, z czasem wzbogacił swoją tematykę także o świętych. Dziś rzeźbi prawie wszystko: świętych, diabły, postacie z mitologii, postacie świeckie, zwierzęta i abstrakcje. Uczestniczył w ponad 130 plenerach rzeźbiarskich, oraz rzeźbiarsko – malarskich na terenie całego kraju, zdobywając cenne doświadczenia i nagrody. Jako dziecko zaczynał zwykłymi dłutami stolarskimi, dzisiaj najwięcej pracy wykonuje piłą spalinową. Kilka razy w roku bywa na plenerach międzynarodowych, gdzie uczestnicy biorą udział w SpeedCarvingu, czyli pokazu rzeźbienia piłami spalinowymi. W 1998 roku zajął II miejsce w konkursie „Sztuka Ludowa Województwa Sieradzkiego”, otrzymał wyróżnienie w konkursie „Sztuka Ludowa Ziemi Wieluńskiej 2000”. Rok później jego diabły zajęły w Łęczycy III miejsce w konkursie „Motywy Diabelskie w Sztuce Ludowej”, a w 2006 roku otrzymał wyróżnienie w konkursie „Sztuka Ludowa i Rękodzieło Regionu Sieradzkiego”.
Biogramy przygotowała Powiatowa Biblioteka Publiczna w Wieluniu.