Wnętrza pałacu Męcińskich w Działoszynie stały się galerią dla wyśmienitych prac malarskich rodzimego artysty, Daniela Pieluchy. Malarz mieszka w Działoszynie, ale dopiero teraz pokazuje tam swoje obrazy. Wszystko za sprawą projektu pt. „Daniel Pielucha – Nadrealizm Polski”, który jest wspólną inicjatywą gminy Pajęczno i Stowarzyszenia Artystycznego, działającego przy Miejsko Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu w Pajęcznie. Do wystawy zostanie wydany również 200-stronicowy album.
Okazało się że artysta doceniony w kraju, i tu należy wspomnieć choćby o otrzymanej w 2018 r. odznace ministra kultury i dziedzictwa narodowego „Zasłużony dla Kultury”, ale doceniony również za granicą, jest mało znany lokalnej społeczności. Twórczość Daniela Pieluchy prezentowana była na wystawach m.in. w Warszawie, Lublinie, Rzeszowie, Gdańsku, ale również Berlinie, Asanie, Stambule, Nowym Jorku, Paryżu czy Sztokholmie. A nigdy nie była prezentowana w powiecie pajęczańskim – mówi Jolanta Sobera z Urzędu Miejskiego w Pajęcznie – Członkowie Stowarzyszenia Artystycznego postanowili wyjść naprzeciw potrzebom mieszkańców powiatu pajęczańskiego i wzbogacić życie artystyczne naszego regionu. W tym celu przygotowane zostało wydarzenie kulturalne niedostępne na co dzień mieszkańcom naszego powiatu (…).
Jest nam niezmiernie miło, że pan Daniel Pielucha zaszczycił nas swoją twórczością. Cieszymy się, że jego malarstwo będą mogli podziwiać mieszkańcy powiatu pajęczańskiego – dodaje Renata Błasiak, dyrektorka Regionalnego Centrum Kultury i Turystyki w Działoszynie. – Malarstwo pana Pieluchy doskonale wkomponowało się we wnętrza pałacu. Atmosfera i klimat, które towarzyszą tej wystawie, są niepowtarzalne. Jesteśmy dumni, że tak zasłużony artysta jest mieszkańcem Działoszyna, że tak długo wyczekiwana wystawa mogła stać się rzeczywistością.
Malarz z wielkim szacunkiem dla warsztatu i historii malarstwa polskiego podkreśla jej wyjątkowy charakter. Inspiracje znajduje w odchodzącym nadwarciańskim pejzażu. Ludowość wsi polskiej, wierzenia i obyczaje to sceneria wizji malarskich, w których autor wyraża swój stosunek do współczesnego świata i egzystencji drugiego człowieka.
Jest to pierwsza moja wystawa w Działoszynie. W mieście, którym spędziłem moją młodość, dzieciństwo, gdzie się wychowałem – mówi Daniel Pielucha. – Wybrałem takie obrazy, które do tego wnętrza pałacowego przystają. Nadrealizm polski, który kiedyś wymyśliłem w Kamionie, i wystawy promujące ten kierunek, nie tylko w mojej twórczości, ale wielu kolegów, realizuję. Ta wystawa jest związana z promocją albumu, który na dniach zostanie wydany pod tytułem „Nadrealizm polski” i liczę na to, że ziomkowie zobaczą, że ja tutaj nie tylko gram w siatkówkę czy poluję, ale też maluję.
Projekt otrzymał dofinansowanie w kwocie 34 tys. zł z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego – Departamentu Kultury i Edukacji.