Wszyscy wiemy, że oddychanie zanieczyszczonym powietrzem zagraża naszemu zdrowiu i życiu. Niestety, jeszcze w wielu miejscach w Polsce jest to bardzo duży problem. A jak jest w Wieluniu? Co pokazują czujniki powietrza i ile ich mamy?
Jest w tym momencie 5 czujników – odpowiada Radosław Urbaniak z biura burmistrza Wielunia. – 4 czujniki są zamontowane przez Urząd Miejski: na ratuszu, na stadionie przy ulicy Wojska Polskiego, na Szkole Podstawowej nr 2 na osiedlu Wyszyńskiego i na hali WOSiR przy ulicy Częstochowskiej plus 1 czujnik zainstalowany przez lokalne stowarzyszenie (Stowarzyszenie Zielona Płuca Wielunia, przyp. red.) przy ulicy Głowackiego, przy drodze Wrocław – Warszawa. Na bieżąco odczyty z czujników można podglądać na stronie Urzędu Miejskiego www.wielun.pl. Bywa różnie, nie zawsze są to odczyty w kolorze zielonym, czyli dobrego powietrza. Zdarzają się też: kolor pomarańczowy, czyli gorszej jakości i bardzo złe powietrze, czyli kolor czerwony. Są takie dni w roku, kiedy jest duży mróz, bezwietrzna pogoda, gdzie ewidentnie wskazania pokazują kolor czerwony.
Odtwarzacz plików dźwiękowych
Głównym źródłem smogu jest palenie w tak zwanych kopciuchach, które dzięki różnym programom można wymienić na piece ekologiczne. Na przykład gmina Wierzchlas w tym roku przeprowadzi wielomilionową inwestycję „Odnawialne źródła energii”. Również gmina Wieluń w 2021 będzie prowadzić program „Zwiększenie wykorzystania odnawialnych źródeł energii na terenie gminy Wieluń”.
To jest bardzo duży program. To są 123 instalacje fotowoltaiczne na prywatnych domach mieszkańców, którzy zgłosili się do udziału, 78 kolektorów słonecznych oraz 59 kotłów na biomasę. To jest program podobny do tego, który właśnie jest realizowany na terenie gminy Wierzchlas. Warto dodać, że to jest program z dofinansowaniem ze środków Unii Europejskiej do 80% kosztów kwalifikowanych.
Odtwarzacz plików dźwiękowych
Gmina Wieluń prowadzi również projekt „Czyste powietrze”.
Koordynatorem tego projektu jest Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska. To projekt skierowany do indywidualnych mieszkańców. Jest punkt konsultacyjny otwarty w ratuszu, w pokoju nr 7, na parterze. Są pracownicy urzędu, którzy są przeszkoleni, pomagają wypełnić wnioski w programie „Czyste powietrze”, przyjmujemy też wnioski od mieszkańców. Myślę, że warto z tej pomocy skorzystać. Nie jesteśmy zamknięci, można przyjść osobiście i z pracownikiem ratusza porozmawiać bądź zadzwonić pod numer 43 886 02 17 – dodaje Radosław Urbaniak.
Odtwarzacz plików dźwiękowych
Powietrze w Polsce jest jednym z najgorszych w Europie. Każdego roku z powodu jego złej jakości umiera przedwcześnie 45 tys. Polaków. To ogromna liczba, dlatego tak ważna w naszym społeczeństwie jest edukacja mieszkańców. Warto być świadomym, jak prezentuje się stan powietrza w Polsce, którym przecież wszyscy oddychamy.